UCI w związku z pandemią koronawirusa przesuwa i kasuje kolejne Puchary Świata w kolarstwie górskim

HomeSport

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Narastające problemy związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 przekładają się na wszystkie sfery naszego życia. Nie omijają także sportu zawodowego, który praktycznie z dnia na dzień został przerwany. Niejasność odnośnie tego jak sytuacja będzie się rozwijać czy zmieniać w najbliższych tygodniach powoduje, że już nawet czerwcowe zawody są wycofywane z kalendarza.

11 marca UCI poinformowało o przesunięciu Pucharu Świata w zjeździe, który w dniach 21-22 marca 2020 miał zostać rozegrany w portugalskiej miejscowości Lousa.

20 marca UCI poinformowało o kolejnych zmianach w kalendarzu Pucharu Świata – druga runda zaplanowana na 2-3 maja w słoweńskim Mariborze została przesunięta, a trzecia runda zaplanowana na 9-10 maja w chorwackim Losinj została odwołana

24 marca UCI poinformowało że Puchar Świata XCO w czeskim Novym Meste na Morave zaplanowany na 22-24 maja 2020 został przesunięty, a nowa data zostanie podana tak szybko jak to tylko możliwe. Jednocześnie podano także informację o odwołaniu Pucharu Świata w zjeździe w brytyjskim Fort William, który zaplanowany był na 6-7 czerwca 2020.

14 kwietnia UCI poinformowało, że na wniosek organizatorów szósta runda Pucharu Świata w kolarstwie górskim zaplanowana na 19-21 czerwca w Vallnord w Andorze została odwołana na wniosek organizatorów.

30 kwietnia UCI poinformowało, że organizator Mistrzostw Świata w Albstadt w obliczu pandemii koronawirusa nie jest w stanie przeprowadzić zawodów nawet w terminie w drugiej części 2020 roku, a terminy w 2021 są już zarezerowane przez inne miasta i organizacje. Jednocześnie też UCI nie poddaje się i jeszcze w maju ma podać miejsce oraz termin Mistrzostw Świata.

1 maja UCI poinformowało, że zaplanowany na 14-16 sierpnia Puchar Świata w Lenzerheide w Szwajcarii nie może odbyć się ze względu na wprowadzone obostrzenia. Zawody nie zostały jeszcze definitywnie odwołane, prawdopodobny jest termin wrześniowy lub nawet październikowy.

5 maja UCI poinformowało, że zaplanowany na 21-23 sierpnia Puchar Świata w Mont Sainte Anne w Kanadzie nie odbędzie się. Tym bardziej przykra sytuacja, że w tej lokalizacji zawody w kolarstwie górskim gościły nieprzerwanie od 1991 roku.

Na chwilę obecną nie ma informacji kiedy może dojść do wznowienia rywalizacji sportowej w kolarstwie górskim – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zaplanowane na maj Mistrzostwa Europy XCO w austriackim Graz pierwotnie przełożone na wrzesień zostały ostatecznie odwołane.

Także 5 maja UCI opublikowało nowy kalendarz zawodów szosowych. Sezon ma zostać wznowiony na 1 sierpnia wyścigiem Strade Bianche, a pierwszym wyścigiem etapowym z nowego kalendarza ma być Tour de Pologne, który został skrócony do 5 dni i aktualnie zaplanowany jest na 5-9 sierpnia. Największą nowością opublikowanego kalendarza jest zaplanowany na 25 października wyścig Paris Roubaix, który po raz pierwszy w historii miałby odbyć się zarówno w wersji dla mężczyzn, jak i kobiet.

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.