Puchar Polski 2020 – cross country i maraton MTB

HomeZapowiedzi

Puchar Polski 2020 – cross country i maraton MTB

Chciałoby się powiedzieć, że w kolarstwie górskim czeka nas przełomowy rok. Jaki będzie to się okaże, niestety nawet kilka jaskółek wiosny nie czyni. Tymi jaskółkami niech będą informacje, że chyba po raz pierwszy w historii mamy sytuację, kiedy wszystkie wyścigi zaliczane do Pucharu Polski w cross country są wyścigami wpisanymi do kalendarza UCI.

Wszystkie wyścigi za wyjątkiem Jelenia Góra Trophy czyli wyścigu powszechnie określanego jako „Maja Race”, który ma kategorię UCI HC oraz Górale na Start w Wałbrzychu z kategorią UCI C1, mamy UCI C3 czyli najniższą kategorię. Natomiast finałowe Głuchołazy nie są wpisane do kalendarza UCI.

Puchar Polski w cross country zostanie zainaugurowany 29 marca w Warszawie na Wzgórzu Trzech Szczytów czyli Kazurze, gdzie w 2017 roku rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w cross country, a od wielu lat rokrocznie odbywa się Puchar Mazowsza MTB XC organizowany przez Warszawski Klub Kolarski. I to właśnie WKK będzie stało za pierwszym wyścigiem PP XCO, który zyskał nazwę Warsaw Cup.

Tydzień później rywalizacja przenosi się do Białegostoku gdzie w dniach 4-5 kwietnia odbędzie się wyścig „Rusza Peleton”. Potem mamy miesiąc przerwy, aż do 2 maja kiedy to odbędzie się Jelenia Góra Trophy, która co roku gromadzi na starcie zawodników z całego świata. Tym bardziej będzie tak zapewne w roku olimpijskim. Tydzień później 10 maja Górale na Start w Wałbrzychu. Kolejne dwa weekendy to Mistrzostwa Europy i Puchary Świata, więc naturalnie nie ma wyścigów rangi PP XCO. 7 czerwca przedostatni wyścig Pucharu Polski, Żukowo XC w Żukowie. Przedostatnie zawody będą prawie jak kolarskie dożynki kiedy opadnie już kurz związany z Igrzyskami, 30 sierpnia będą to Górale na Start w Boguszowie Gorcach. Finał Pucharu Polski w cross country to CykloOpawy XC, które rozegrane zostaną w Głuchołazach w dniu 5 września.

Kolejną jaskółką jest informacja, która pojawiła się na stronie Polskiego Związku Kolarskiego potwierdzająca reaktywację Pucharu Polski w maratonie MTB! Dobra informacja jest taka, że udało się wypracować kalendarz angażujący aż pięciu organizatorów, a wszystkie lokalizacje wydają się być godne rangi Pucharu Polski.

Poniżej kalendarz i lokalizacje:

  • 9 maja 2020 – Połczyn- Zdrój (Zachodnia Liga MTB)
  • 16 maja 2020 – Polanica- Zdrój (Bike Maraton)
  • 24 maja 2020 – Brenna (Bike Atelier MTB)
  • 21 czerwca 2020 – Mikołajki (Milko Mazury MTB)
  • 2 sierpnia 2020 – Obiszów (Bike Maraton)
  • 23 sierpnia 2020 – Myślenice (Cyklokarpaty)
  • 27 września 2020 – Wisła (Bike Atelier MTB)
  • 10 października 2020 – Sobótka (Bike Maraton)

Niestety na tym dobre wieści się kończą, bo jak się okazuje Puchar Polski w maratonie MTB (PP XCM) ograniczony został tylko i wyłącznie do kategorii Elita / U23, więc po raz kolejny PZKol / Zarząd / Działacze / ktoś tam jeszcze (niepotrzebne skreślić) ignoruje wszystkich tych ambitnych kolarzy amatorów, którzy na pewno chętnie wyrobiliby licencję Cyklosport/Masters chociażby po to, żeby sprawdzić się w bezpośredniej konfrontacji z elitą. Co warte podkreślenia w przypadku Pucharu Polski w cross country mamy kategorie od żaka do elity, wyścigi obejmują także kategorie masters i amator, ale dla tych dwóch ostatnich nie będzie prowadzona klasyfikacja generalna. Jak co roku nie ma też co liczyć na wyścigi Amator / Masters w ramach Jelenia Góra Trophy.

Wracając do PP XCM – dekorowanych będzie sześciu zawodników Open i cztery zawodniczki Open. Ciekawą informacją jest zapisana w regulaminie opłata startowa w wysokości 50 złotych, kiedy w przypadku PP XCO opłaty startowe nadal są zamrożone na śmiesznie niskim poziomie.

COMMENTS

DISQUS: 0