Jak wyglądają kwalifikacje do Tokio?

HomeCiekawostki

Jak wyglądają kwalifikacje do Tokio?

Paula Gorycka i Aleksandra Dawidowicz jednak powalczą o bilet do Londynu
Kadra Polski MTB na IO Londyn 2012
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 także pod znakiem zapytania
Najważniejsze wyścigi oraz krajowe zawody w kalendarzu UCI 2020
Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone na 2021

Do Igrzysk Olimpijskich zostało jeszcze pół roku, nie mniej jednak ich temat, a w szczególności czy oraz kto z Polski pojedzie do Tokio coraz częściej przewija się w rozmowach wszystkich ze środowiska. Warunki kwalifikacji na Igrzyska nie są proste, a samych miejsc jest niezwykle mało, można więc nawet pokusić się o stwierdzenie, że wręcz ciężej jest dostać się na nie, niż zrobić przyzwoity wynik, kiedy już ta sztuka się uda. Dzisiaj postaram się przedstawić możliwie klarownie o co w tym wszystkim chodzi.

Podział miejsc

Zacznijmy od najważniejszego faktu, czyli tego, że nie ma czegoś takiego jak miejsce dla konkretnego zawodnika. Walka toczy się o miejsce dla całej krajowej federacji (u nas Polski Związek Kolarski), a dopiero ona wewnętrznie ustala końcowe kryteria. Dlatego w dalszej części tego tekstu mówimy o “miejscach na kraj”. Zarówno dla kobiet i mężczyzn ilość miejsc startowych wynosi 38. Przeanalizujmy co dokładnie składa się na tę liczbę.

Pierwsze 30 miejsc przydzielane jest na podstawie Rankingu olimpijskiego, który tworzony jest przez punkty zbierane przez poszczególne kraje. Omówię go szerzej w dalszej części tekstu, na razie istotne jest, że swojego reprezentanta będzie miało możliwość wystawić 21 najwyżej sklasyfikowanych narodowości, przy czym:
3 miejsca – kraje na pozycjach 1-2
2 miejsca – kraje na pozycjach 3-7
1 miejsce – kraje na pozycjach 8-21

Poza bazową pulą 30 miejsc na kategorię, przydzielane jest także 8 “dodatkowych”, które wyszczególniłem poniżej.
1 miejsce – dla kraju organizującego Igrzyska. Sprawa jest prosta, bez względu na rankingi, Japonia ma więc zapewniony start jednej zawodniczki i jednego zawodnika, ponieważ aktualnie nie mieści się wśród pierwszych 21 krajów w rankingu.
3 miejsca – po jednym dla federacji mającej najwyżej sklasyfikowanego zawodnika na kontynentalnych mistrzostwach Afryki, Ameryk oraz Azji. Jak widać, z jakiegoś powodu nie dotyczy to Europy, a także Australii i Oceanii. Przykładowo jeśli Mistrzostwa Azji wygra zawodnik z Tajwanu, to Tajwan otrzymuje w prezencie jedno miejsce w odpowiedniej kategorii.
4 miejsca – dla federacji, których zawodnicy zostali sklasyfikowani indywidualnie na najwyższych miejscach na ostatnich Mistrzostwach Świata. Dwa miejsca za wyścig Elity oraz U23, przy czym każda federacja może w ten sposób zdobyć tylko jedno miejsce.
WAŻNE! Te miejsca mogą zdobyć jedynie kraje, którym nie udało się wywalczyć żadnego miejsca poprzez Ranking olimpijski.

No dobra, to co z taką Szwajcarią, która jest 1sza w tabeli, ma Mistrza Świata itd? Jeśli miejsce “bonusowe” przypadnie na kraj zajmujący premiowane miejsce w rankingu, przechodzi ono dalej, dopóki nie trafi na kraj spoza zakresu. W przypadku miejsc z mistrzostw kontynentalnych oraz światowych, przechodzą one najpierw na kolejne federacje sklasyfikowane na tychże zawodach, a jeśli dalej nie znajdzie się żadna spoza tabeli (na co szanse są raczej matematyczne), trafiają do krajów zajmujących dalsze pozycje w Rankingu olimpijskim. Miejsca przeznaczone dla gospodarzy Igrzysk również przechodzą dalej, jeśli kraj organizujący zajmuje premiowaną pozycję (Japonia zajmuje aktualnie odległe miejsca, zanosi się więc, że wykorzysta swoje przywileje). Jeżeli jakimś cudem nie uda się realokować miejsc poprzez powyższe procedury, o ich przydziale decyduje specjalna komisja, jest to jednak sytuacja dość mało realna.

Ranking olimpijski

Teraz kilka słów na temat samego rankingu. Tutaj sprawy stają się nieco bardziej zawiłe. Postaram się nieco je naświetlić, odnosząc się do oficjalnych regulacji wydanych przez UCI. Podzielony jest od na dwa mniejsze zakresy 28 maja 2018 – 27 maja 2019 oraz 28 maja 2019 – 27 maja 2020. Końcowy rezultat tworzy suma punktów zebranych podczas obu z nich, daje to więc okres od 28 maja 2018 do 27 maja 2020. Punktuje trzech najwyżej sklasyfikowanych zawodników z danego kraju (osobno kobiety i mężczyźni). Zgodnie w z wytycznymi, 28 maja 2020 UCI powinno opublikować oficjalny i domknięty ranking, natomiast do dnia 5 czerwca zostanie rozesłana informacja do federacji narodowych o przysługujących im miejscach. Te mają natomiast 14 dni na potwierdzenie swojego udziału, w przeciwnym wypadku miejsca przechodzą dalej. Na koniec dodam jeszcze, że aby móc wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich, zawodnik musi mieć na koncie co najmniej 10pkt UCI oraz być urodzony przed 31 grudnia 2001 roku, innymi słowy może to być jedynie Młodzieżowiec bądź Elita. O spełnianiu przepisów UCI, w tym antydopingowych myślę, że wspominać nie muszę…

Jeśli zawsze marzyliście o występie na Igrzyskach, ale do tej pory nie wiedzieliście jak się tam dostać, mam złą nowinę – może być już za późno na Tokio. Nie martwcie się jednak, następna szansa już za 4 lata ;)

COMMENTS

DISQUS: 0