Wyniki 2. dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – Szczekociny 2020fot. Piotr Cieślak

HomeWyniki

Wyniki 2. dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – Szczekociny 2020

Drugi dzień Mistrzostw Polski to rywalizacja w kategoriach od Juniora Młodszego do Elity. Po deszczowej sobocie niedziela okazała się od rana dniem słonecznym i wietrznym. Miało to ogromny wpływ na warunki na trasie, której nawierzchnia z błotnej mazi zmieniała się z każdą minutą w lepką plastelinę. Na najbardziej błotnych sekcjach podłoże trzymało jeszcze mocniej.

Na początek na trasę wyruszyły najmłodsze zawodniczki by rozstrzygnąć między sobą. Niestety czytelna jest tendencja, że im starsza kategoria tym mniejsza frekwencja. O ile w Młodziczkach wystartowało prawie 30 zawodniczek, o tyle w Juniorkach Młodszych już tylko 20, w Juniorkach już tylko 11, orliczkach 9, a elicie także 9. Sport dla wytrwałych.

Każda z zawodniczek pojechała “swój” wyścig, a na mecie zameldowały się z minutowymi odstępami.

Juniorka Młodsza:

 1. Malwina Mul – KLKS Azalia Brzóza Królewska – 0:29:12
 2. Zofia Krystkowiak – Fundacja Rozwoju Kolarstwa Krzysztofa Kuźniaka – 0:30:22 / +1:10
 3. Natalia Muskus – KLKS Azalia Brzóza Królewska – 31:27 / +2:15

W Juniorze Młodszym mieliśmy bardzo zaciętą rywalizację, różnice były na tyle małe, że w zasadzie do samego końca nie było pewności odnośnie kolejności na mecie.

Junior Młodszy:

 1. Łukasz Juszczak – UKS Koźminianka Koźminek – 0:42:46
 2. Bartosz Oleksiak – MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy – 0:43:16 / +0:30
 3. Kacper Hoppa – GKS Cartusia Bike Atelier – 0:43:36 / +0:50

W wyścigu juniorów rywalizacja zgodnie z przewidywaniami była między Miłoszem Ośko, Kubą Musialikiem i Szymonem Pomian. Już na początku wyścigu Miłosz odjechał nawet na kilkanaście sekund i wydawało się, że tak wypracowaną przewagę uda mu się utrzymać. Jednak około połowy wyścigu coraz bliżej niego jechał Kuba Musialik, by ostatecznie się z nim zrównać i kolejne okrążenia pokonać wspólnie próbując się co chwila. Na ostatnie okrążenie wjechali razem i wydawało się, że o kolejności na mecie rozstrzygnie finisz. Jednak Jakub Musialik na metę wjeżdża samotnie, pięć sekund po nim Miłosz Ośko. Jak się okazuje na metę dociera na obręczy, bez powietrza w przednim kole. Trzeci na mecie Szymon Pomian.

Junior:

 1. Jakub Musialik – MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy – 0:40:24
 2. Miłosz Ośko – Warszawski Klub Kolarski – 0:40:29 / +0:05
 3. Szymon Pomian – UKS Wygoda Białystok – 0:41:37 / +1:13

Punktualnie o 12:45 na trasę ruszyły Panie – Elita, Orliczki (5 okrążeń) oraz minutę później Juniorki (4 okrążenia). Te ostatnie jadąc krótszy wyścig rozstrzygają go między sobą najszybciej. W rzeczywistości większość Juniorek prędzej czy później dogania Elitę oraz Orliczki. Najszybsza tego dnia jest Patrycja Zawierta.

Juniorka:

 1. Patrycja Zawierta – WKK Wieruszów Pfleiderer
 2. Olga Wankiewicz – UKS Copernicus Toruń CCC
 3. Natalia Krześlak – TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team

W Elicie kobiet mamy spodziewaną przez wszystkich zaciętą rywalizację między broniącą koszulki Barbarą Borowiecką i Zuzanną Krzystałą. Sam wyścig jednak najlepiej rozpoczyna Małgorzata Mazurek, która przez większość pierwszego okrążenia jedzie na czele. Za jej plecami także Anna Wiese, Patrycja Lorkowska, Karolina Cierluk, Monika Wrona i Kinga Kalembiewicz. Szybko jednak dochodzi do przetasowania i we dwie odjeżdżają Zuzanna Krzystała oraz Barbara Borowiecka. Z rosnącą stratą trzecia jedzie Małgorzata Mazurek, którą z kolei goni Gabriela Wojtyła. Na przedostatnim okrążeniu Borowiecka nie jest w stanie utrzymać koła Krzystały i powstaje między nimi kilkusekundowa przerwa. W tym samym czasie Wojtyła dojeżdża do Mazurek, na ostatnie okrążenie wjeżdżają razem. Na mecie pierwsza melduje się Zuzanna Krzystała, sześć sekund później Barbara Borowiecka. Prawie minutę później trzecia na mecie jest Gabriela Wojtyła. Małgorzata Mazurek nie wytrzymuje ataków Wojtyły i dojeżdża jako czwarta, pół minuty za zawodniczką Zatora.

Elita kobiet:

 1. Zuzanna Krzystała – Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team – 0:44:32
 2. Barbara Borowiecka – Szczepan Bike – 0:44:38 / +0:06
 3. Gabriela Wojtyła – Superior Zator – 0:45:35 / +1:03

U23 kobiety:

 1. Patrycja Lorkowska – TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team – 0:46:20
 2. Kinga Kalembkiewicz – KLKS Azalia Brzóza Królewska – 0:46:27 / +0:07
 3. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski – 48:21 / +2:01

Danie główne to wyścig elity mężczyzn. O ile wydaje się, że pierwsze dwa miejsca są już rozdane, to walka o trzecie miejsce zapowiada się naprawdę mocna. Od samego startu Marek Konwa nie pozostawia złudzeń po co przyjechał do Szczekocin. Już po kilkuset metrach jedzie samotnie z przodu, z kilkoma sekundami przewagi nad Bartkiem Miklerem. Tak przewaga z okrążenia na okrążenie powiększa się do kilkunastu sekund, a później kilkudziesięciu. Za plecami tej dwójki idzie zacięta walka o trzecie miejsce w której jest Patryk Kostecki, Patryk Stosz, Karol Michalski, Stanisław Nowak oraz Piotr Kryński. Błoto mocno przeschło, tempo jest szalone. Cała czołówka sprawia wrażenie jakby jechała po torach albo na autopilocie. Chyba nikt nie popełnia żadnego błędu. Wyścig zaplanowany jest na 9 okrążeń. W połowie wyścigu do Bartka Miklera dojeżdża Patryk Stosz, rozpoczyna się zacięta walka o drugie miejsce, chłopaki bardzo przyspieszają, ale Bartek nie wytrzymuje, Kostek odjeżdża powoli zbliżając się do Marka Konwy. Po ponad godzinie rywalizacji Marek Konwa zdobywa ÓSMĄ z rzędu koszulkę Mistrza Polski. Tylko 24 sekund za nim na metę wjeżdża Patryk Kostecki, który pochodzi ze Szczekocin i jak sam mówi na mecie rundę zna na pamięć na tyle, że mógłby w nocy z zamkniętymi oczami po niej jeździć. Trzeci na mecie Bartek Mikler ze stratą prawie minuty.

Jeśli chodzi o Orlików, to przez cały wyścig od startu do mety prowadził Stanisław Nowak, drugi był Piotr Kryński. Zacięta walka szła o trzecie miejsce, którą na swoją korzyść rozegrał Krzysztof Domin.

Elita mężczyzn:

 1. Marek Konwa – UKS Krupiński Suszec – 1:06:52
 2. Patryk Kostecki – Domin Sport – 1:07:16 / +0:24
 3. Bartosz Mikler – MLUKS Victoria Jarocin Accent – 1:07:42 / +0:50

U23 mężczyzn:

 1. Stanisław Nowak – Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team – 1:10:07
 2. Piotr Kryński – Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team – 1:11:16 / +1:09
 3. Krzysztof Domin – Iseo Serrature Rime Carnoval – 1:11:49 / +1:42

Pełne wyniki – link

COMMENTS

DISQUS: 0