Kto pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Tokio?

HomeSport

Kto pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Tokio?

Polski Związek Kolarski opublikował kryteria kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które będą wielostopniowe i prowadzić będą wyścigi kwalifikacyjne, Mistrzostwa Europy oraz Świata. Ale po kolei.

W związku ze specyfiką kalendarza w roku olimpijskim wszystkie kluczowe zawody odbywają się odpowiednio wcześniej. W maju mamy Mistrzostwa Europy w Graz, w czerwcu Mistrzostwa Świata w Albstadt, na początku lipca mistrzostwa krajowe, a pod koniec lipca Igrzyska Olimpijskie. Zapowiada się bardzo intensywny sezon.

Ale po kolei.

Mistrzostwa Europy w Graz zaplanowane są na 14-17 maja 2020. W pierwszej kolejności powołani do Reprezentacji Polski zostaną zawodnicy oraz zawodniczki, które w 2019 roku na Mistrzostwach Świata albo Europy zajęli lokaty 1-10. Oznacza to, że mamy dwoje pewniaków – Maja Włoszczowska na ME była 5., a Matylda Szczecińska na MŚ była 8.

Nie mniej jednak na dzień dzisiejszy planowany jest dość szeroki skład Reprezentacji Polski, który ma objąć po trzech zawodników z elity mężczyzn i kobiet, dwóch orlików i dwie orliczki oraz trzech juniorów i dwie juniorki. W sumie 15 osób.

Oprócz Mai i Matyldy o udziale pozostałych zawodników zadecydują wyścigi kwalifikacyjne. Będą to trzy krajowe wyścigi XCO zaliczane do Pucharu Polski – 5 kwietnia 2020 Rusza Peleton w Białymstoku (UCI C3), 2 maja 2020 Maja Race w Jeleniej Górze (UCI HC) oraz 10 maja 2020 Górale na Start w Wałbrzychu (UCI C1).

Zakwalifikują się zawodnicy, którzy uzyskają najmniejszą sumę miejsc z dwóch z trzech wyścigów. Mając jednak na uwadze co roku mocną międzynarodową obsadę Maja Race można się zastanawiać czy np. gorsza lokata w międzynarodowej stawce jest rzeczywiście gorsze od lepszej lokaty, ale wyścigu obsadzonym tylko przez polskich zawodników?

Mistrzostwa Świata w Albstadt odbędą w ostatni weekend czerwca. W pierwszej kolejności zakwalifikują się tam zawodnicy oraz zawodniczki, którzy na ME XCO zajmą lokaty 1-10. W sumie Reprezentacja Polski ma liczyć 11 zawodników: po dwie osoby w elicie kobiet i mężczyzn, dwóch orlików, jedna orliczka, dwóch juniorów i dwie juniorki.

Wyścigi kwalifikacyjne na MŚ XCO to 2 maja 2020 Maja Race w Jeleniej Górze, 10 maja 2020 Górale na Start w Wałbrzychu oraz 22-24 maja 2020 Puchar Świata w Novym Meste na Morave. Podobnie jak w przypadku ME XCO zakwalifikują się zawodnicy, którzy uzyskają najmniejszą sumę miejsc z dwóch z trzech wyścigów i znowu pojawia się pytanie czy czołowe lokaty w Jeleniej Górze i Wałbrzychu są równoważne z drugą, a może trzecią dziesiątką w Novym Meste na Morave?

Tym samym przechodzimy do tytułowych kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Po pierwsze trzeba jej wywalczyć, co powinno być nadrzędnym celem wszystkich zawodników, których punktu w chwili obecnej decydują o ilości biletów do Tokio. Sytuację łatwo można sprawdzić na stronie UCI.

Na dzień dzisiejszy możemy być pewni jedno miejsca dla kobiet, a najbliższe miesiące zadecydują o tym czy w Tokio zobaczymy Polaka także w wyścigu mężczyzn.

O tym kto będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zadecydują wyniki Mistrzostw Europy. Gwarancję wyjazdu zapewnia zajęcie tzw. punktowanego miejsca czyli 1-8, ale tylko w kategorii elita! To są lokaty zarówno w zasięgu Mai Włoszczowskiej, ale przy odrobinie szczęścia także Katarzyny Solus Miśkowicz, Aleksandry Podgórskiej, a w przypadku elity mężczyzn bardzo liczę na świetnie przygotowanych do sezonu Marka Konwę, Bartka Wawaka i Kubę Zamroźniaka. Dobre momenty w zeszłym sezonie miał także Filip Helta, mam nadzieję że w barwach nowej drużyny zyska jeszcze trochę watów.

Jeśli jednak nikomu nie uda się wejść do Top8 ME XCO to decydujące będą trzy wyścigi: 26 kwietnia 2020 Bundesliga w Heubach (UCI HC), 2 maja 2020 Maja Race w Jeleniej Górze (UCI HC) oraz 22-24 maja 2020 Puchar Świata w Novym Meste na Morave (UCI CDM).

Kwalifikację da najniższa suma miejsc dwóch z trzech wyścigów. 

Kryteria na stronie PZKol – link

COMMENTS

DISQUS: 0