Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim 2019 – Mont-Sainte-Anne, Kanada [zapowiedź]

Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim 2019 – Mont-Sainte-Anne, Kanada [zapowiedź]

Jelenia Góra Trophy okiem zawodników
Wyniki – 23-24 lutego 2019
Kross Racing Team odkrywa karty. Nowe stroje dla Mai Włoszczowskiej i spółki
Bartłomiej Wawak wygrywa Kamptal Klassik Trophy w Langenlois!
Olimpijskie transfery Volkswagena. Do zespołu wraca Marek Konwa i dołącza Filip Helta

30 lat temu, 1990 roku, w USA, w Durango rozegrane zostały po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim. Kolarstwo górskie urodziło się za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, więc nie było niczym dziwnym, że w cross country po tytuły sięgnęli zawodnicy właśnie zza oceanu. Pierwszymi Mistrzami w cross country został Ned Overend oraz Juli Furtado. W downhillu także jedno miejsce przypadło zawodnikowi z USa – Gregowi Herbold oraz zawodniczce z Kanady Cindy Devine. Podczas tamtych Mistrzostw Świata srebrny medal zdobył Thomas Frischknecht, który sześć lat później zdobył srebrny olimpijski medal w cross country w Atlancie, która to dyscyplina debiutowała w Igrzyskach Olimpijskich. Po złoto sięgnęli wtedy Bart Brentjens oraz Paola Pezzo. Brązowy medal przypadł Miguelowi Martinezowi. Wśród kobiet czwarte miejsce zajęła Gunn Rita Dahle.

e-tęczowa koszulka

Dziś, 30 lat później, ani rowery ani trasy nie wyglądają tak samo. Wszystko się zmieniło, a Ci którzy sięgali po olimpijskie medale w Atlancie dziś pracują na kolejne pokolenia Mistrzów. Zarówno Thomas, jak i Bart, prowadzą czołowe drużyny i najlepszych zawodników na świecie. Wspomniana Gunn Rita Dahle Felsjaa raptem rok temu zdecydowała o zakończeniu kariery sportowej. Z kolei Mini Mig przesiadł się na rowery wspomagane elektrycznie, które coraz mocniej wchodzą do kolarstwa górskiego. Dopiero co debiutowały na Pucharze Świata w Val di Sole, by teraz, podczas rozpoczynających się właśnie Mistrzostw Świata w Mont Saint Anne w Kanadzie stać się częścią oficjalnych wyścigów, w których stawką są tęczowe koszulki. Obok Mini Mig na starcie m.in. Jaroslav Kulhavy, Marco Aurelio Fontana i Julien Absalon, ale także m.in Jean Pierre Bruni, ojciec Loic Bruni. Lista startowa kobiet jest bardzo krótka, raptem 8. zawodniczek, a faworytką wydaje się Maghalie Rochette.

Wyścig odbywa się na rundzie cross country liczącej 5.6 km, a rywalizacja trwa między 60 i 90 minut. Silniki mają ograniczenie do 250W i maksymalnej prędkości 25 km/h po której osiągnięciu wspomaganie się wyłącza. Ponadto podczas całego trwania wyścigu zawodnikom nie wolno jest wymienić baterii ani pozbyć się jej, co by istotnie odciążyło całą konstrukcję. 

Biało-czerwona sztafeta

Wyścigi e-mtb odbędą się w środę 28 sierpnia, bezpośrednio po zakończeniu rywalizacji sztafet (XCR), gdzie tytułu Mistrzów Świata bronić będą Szwajcarzy. W 2018 roku w Lenzerheide na podium byli także Niemcy oraz Duńczycy. Dziś przeglądając listy startowe w zasadzie wydaje się, że nikt Szwajcarom nie będzie w stanie zagrozić, ale nie bardzo umiem wskazać faworytów do uzupełnienia pozostałych stopniu podium. Co ważne na starcie zobaczymy biało- czerwony skład w najmocniejszej na tą chwilę konfiguracji: Bartłomiej Wawak, Filip Helta, Piotr Kryński, Gabriela Wojtyła, a “kropkę nad i” postawi Maja Włoszczowska. 

Będąc już przy polskich nazwiskach warto podać skład Reprezentacji Polski. Mamy w sumie ośmiu zawodników, którzy staną na starcie wszystkich wyścigów cross country. W czwartkowych wyścigach juniorskich pojadą Matylda Szczecińska oraz Piotr Kryński. W piątek oraz sobotę na starcie wyścigów U23 staną Filip Helta, Michał Topór oraz Gabriela Wojtyła. Wyścig elity zaplanowane są także na sobotę i tam zobaczymy troje naszych zawodników – Maję Włoszczowską i Aleksandrę Podgórską oraz Bartłomieja Wawaka.

W skład sztabu wchodzą m.in. Kornel Osicki, Przemysław Gierczak oraz Dagmara Drabik. Maja Włoszczowska ma pewnie ze sobą “swoje” zaplecze z Kross Racing Team czyli Magdę Zamolską oraz Huberta Grzebinogę.

Polska Mistrzyni Świata

W 2010 roku Maja Włoszczowska w Mont-Sainte-Anne sięgnęła po tytuł Mistrzyni Świata w kolarstwie górskim w kategorii elita. Było to dwa lata po tym jak w 2008 roku na Igrzyskach w Pekinie zdobyła srebrny medal olimpijski.

Trasa Mistrzostw Świata 2019

Tegoroczna trasa liczy 4.34 km, mówi się o niej o jako jednej z najtrudniejszych zarówno pod względem fizycznym, jak i technicznym. Poniżej możecie obejrzeć objazd trasy wraz z komentarzem Michała Topora.

Cross Country (XCO)

W wyścigu U23 kobiet faworytką jest broniąca tytułu Sina Frei, ale w walce liczyć się będą także Evie Richards, Ronja Eibl orz Laura Stigger, ubiegłoroczna MŚ w kategorii junior. W wyścigu U23 mężczyzn możemy liczyć na powtórkę z Mistrzostw Europy i zaciętą walkę między Vlad Dascula, Filippo Colombo oraz Jofre Cullell. 

W wyścigu elity kobiet tytułu bronić będzie Kate Courtney a jej główną rywalką wydaje się Jolanda Neff. Nie mniej mocne będą na pewno Jenny Rissveds, Pauline Ferrand Prevot, Anne Terspstra czy Anne Tauber. Pewną niewiadomą jest dyspozycja Anniki Langvad, która wraca do ścigania po kontuzji. 

W elicie mężczyzn zabraknie jednego z głównych aktorów, czyli Mathieu van der Poela, który w tym sezonie skupia się tylko i wyłącznie na kolarstwie szosowym. Koszulki z tęczą bronić będzie po raz kolejny Nino Schurter. Pod nieobecność Holendra Szwajcar musi liczyć się z atakami ze strony rodaków – Mathiasa Flueckigera, Lars Forstera ale także Włocha Gerharda Kerschbaumera czy Ondreja Cinka. W dobrej dyspozycji są także francuscy zawodnicy – Jordan Sarrou, Stephane Tempier, Titouan Caroud i Maxime Marotte. 

Na niedzielę zaplanowane są wyścig dh – w rywalizacji konbiet zabraknie kontuzjowanej Rachel Atherton. To może być dobra okazja dla Australijki Tracey Hannah do tego by po wielu niższych stopniach podium MŚ w końcu stanąć na tym najwyższym. 

Zjazd (DH)

Kulminacją rywalizacji będą finały mężczyzn w dh, gdzie trzykrotny Mistrz Świata Loic Bruni będzie bronić swojego tytułu, a przeszkadzać w tym będą mu Amaury Pierron z Francji, Loris Vergier, Troy Brosnan z Australii czy Brytyjczycy Laurie Greenland oraz Danny Hart. Do tego dodajmy jeszcze Grega Minnaara czy lokalnych zawodników z Kanady – Finna Illes i Mark Wallace.

Relacja z Mistrzostw Świata

Wyścig cross country elity czyli sobotnie, zaplanowane na 18:00 i 20:30 naszego czasu obejrzeć będziemy mogli w TVP Sport oraz na redbull.com. Niedzielne wyścig dh do obejrzenia tylko na redbull.com

Wyścigi sztafet, e-mtb oraz juniorów i orlików nie mają transmisji, więc pozostaje nam tylko śledzenie social mediów oraz wyników online na stronie uci.org

COMMENTS

DISQUS: 0