Naprawiasz rowery? Możesz zdobyć państwowy certyfikat i zająć się tym zawodowo

Naprawiasz rowery? Możesz zdobyć państwowy certyfikat i zająć się tym zawodowo

Wziąć sprawy w swoje ręce, ale umiejętnie. Oto najczęstsze błędy przy serwisowaniu roweru zimą
Zadbaj o swój rower jak profesjonalista
Zbrodnia i kara – błędy rowerzystów okiem mechanika
Mtb Trophy, przykazania “górala” odc.2
Jak zadbać o rower na wiosnę?

Specjaliści od napraw i renowacji jednośladów mogą teraz formalnie potwierdzić swoje umiejętności.

Jeśli potrafisz naprawiać rowery, możesz otrzymać państwowy certyfikat – nieważne, jak pozyskałeś swoje kwalifikacje. Dzięki temu Twoja pasja może stać się także dodatkowym źródłem dochodu.

Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) włączono kwalifikację „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów”. Co to oznacza? Niedługo każdy, kto potrafi serwisować i konserwować rowery, a do tej pory nie miał na to formalnego dowodu, będzie mógł podejść do egzaminu i uzyskać odpowiedni certyfikat.

Eksperci ZSK wskazują, że każda „złota rączka”, która potrafi ocenić stan sprzętu, stwierdzić, jakie części są niesprawne, a następnie przeprowadzić naprawy – po egzaminie będzie mogła pochwalić się państwowym certyfikatem z numerem PRK, czyli Polskiej Ramy Kwalifikacji. Oznacza to, że umiejętności będzie można łatwo porównać z analogicznymi w innych krajach. Co jeszcze powinien potrafić certyfikowany specjalista od naprawy rowerów? W opisie kwalifikacji znajdziemy także dokonywanie okresowych przeglądów i dobór oraz montowanie części zamiennych.

Zaletą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest to, że umożliwia on przekształcenie hobby w kompetencje zawodowe, czyli źródło dochodu – także dodatkowe. W przypadku renowacji rowerów, certyfikat może być doskonałym rozwiązaniem dla studentów, dla których praca w serwisie rowerowym to sposób na „dorobienie” w niepełnym wymiarze godzin. Ale jak udowodnić swoje umiejętności? Odpowiedzią jest ZSK!

Posiadacz certyfikatu „Naprawa konserwacja i modernizacja rowerów” staje się w branży serwisantów rowerowych bardziej konkurencyjny i może potwierdzić swój profesjonalizm. Profity dla niego są więc oczywiste – mówi Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych. – Musimy jednak pamiętać, że z tej kwalifikacji skorzystają także klienci usług serwisowych, którzy będą pewni, że ich jednoślady będzie naprawiał fachowiec – dodaje.

Polski konsument jest coraz bardziej świadomy swoich wyborów, nie tylko w obrębie samych zakupów sprzętu rowerowego, ale także podczas wyboru odpowiedniego specjalisty do naprawy roweru. O tym, jaką decyzję podejmie klient, decyduje wiarygodność i – ostatecznie – satysfakcja z otrzymanej usługi. Jeśli pracownik lub właściciel warsztatu posiada certyfikat, możemy być pewni, że jakość naprawy będzie najwyższa.

ZSK – system pełen profitów

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji są wyraźnie widoczne z punktu widzenia zawodowego, społecznego oraz psychologicznego. Po pierwsze, potwierdzając formalnie swoje umiejętności stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem – certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. Po drugie, dzisiejszy rynek pracy wymaga elastyczności – istnieje konieczność dostosowywania swoich kwalifikacji do jego potrzeb. Niektóre zawody wymierają, powstają inne, a dużą część związanych z nimi kompetencji nabywamy samodzielnie – brakuje nam więc formalnego potwierdzenia naszych umiejętności. Po trzecie, dzięki posiadaniu certyfikatu pracownik staje się bardziej pewny siebie, chętniej aktywizuje się na rynku pracy. Jest świadomy, że jego wiedza ma wymiar realny i mierzalny.

Lista kwalifikacji włączonych do systemu: https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/
Informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie internetowej: http://kwalifikacje.edu.pl/

COMMENTS

DISQUS: 0