Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają na wczesną majówkę na Podkarpacie – do Przemyśla

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają na wczesną majówkę na Podkarpacie – do Przemyśla

Ewa Ruszała (R.A.S. Superior sowasport.pl) – Cyklokarpaty – Zakopane
Wyniki – 24-25 sierpnia 2019
Plan na weekend 23/2017
Dominik Grządziel (Romet MTB Team) – Cyklokarpaty, Szczawnica
V eliminacja Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty za nami

Co prawda impreza odbędzie się 27 kwietnia 2019 r., ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić w tym pięknym, pełnym zabytków mieście nawet cały tydzień ;)

Po ostatnich psikusach pogodowych już niczego nie można być pewnym, ale wszystko wskazuje na to, że aura w Przemyślu będzie już prawdziwie wiosenna. A nic tak bardzo nie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, jak łagodne, kwietniowe słońce i widok przyrody budzącej się do życia po długiej zimie… Trasy zawodów Cyklokarpaty Przemyśl powstały we współpracy z Przemyskim Towarzystwem Cyklistów, najwyższa jakość jest więc gwarantowana! Nie zabraknie ciekawych, niezbyt trudnych odcinków technicznych, rozgrzewających interwałów, a nade wszystko… przepięknych krajobrazów Pogórza Przemyskiego.

Wśród zaplanowanych 4 dystansów każdy znajdzie coś dla siebie. Family, czyli zawody dla początkujących, to niecałe 10 km i 288 m przewyższeń. Na dłuższych trasach będzie już można się nieco zmęczyć: Hobby wyniesie 31,5 km przy 931 m różnicy wzniesień, zawodnicy Mega ścigać się będą na pętli o długości 38,4 km przy 1174 m przewyższeń, zaś dystans Giga to odpowiednio 65 km i 1975 m. Jak zwykle start zawodników Giga i Mega nastąpi o godzinie 11:00, a Hobby i Family rozpoczną wyścig o 11:30. W samo południe na terenie miasteczka zawodów rozegrany zostanie Kids Race dla najmłodszych uczestników.

Umiejscowienie miasteczka zawodów przy przemyskiej starówce to idealna okazja również dla tych, którzy towarzyszą zawodnikom, a podczas oczekiwania na ich powrót na metę mieliby ochotę na ciekawy spacer. Zwiedzając Przemyśl warto zaopatrzyć się wcześniej w bezpłatną aplikację „Przemyśl mobilny/ Przemyśl mobile”, dostępną na stronie http://visit.przemysl.pl/aplikacje. Co ciekawe, zdobyła ona główną nagrodę w konkursie Mobile Trends Awards 2014 w kategorii „Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”.

Idąc ulicą Franciszkańską w kierunku wschodnim wychodzi się na staromiejski Rynek. Jego układ pochodzi z II połowy XIV wieku, a do dziś zachowały się trzy pierzeje. Kamienice były budowane i modernizowane na przestrzeni kilkuset lat, natomiast ich obecne elewacje pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Można jednak wyobrazić sobie, jak wyglądała pierwotna, średniowieczna zabudowa Przemyśla: wystarczy zatrzymać się dłużej przy Rynek 1 i zwiedzić podziemia. W kwietniu jest to możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00, ostatnie wejście o 16.30. Bilety w cenie 5 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy).

Po obu stronach Rynku znajdują się dwa ciekawe muzea: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Twierdzy Przemyśl. Natomiast dosłownie kilka kroków na południowy – zachód od Rynku znajduje się Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jana z przełomu XV i XVI wieku. Udostępniono do zwiedzania katedralne krypty, w których znajdują się pozostałości jeszcze starszej, romańskiej rotundy św. Mikołaja z początku XIII w.

Idąc dalej przez plac katedralny ulicą Zamkową dotrzeć można na Wzgórze Zamkowe. Już w XI wieku na miejscu drewniano-ziemnego grodu Bolesław Chrobry wybudował tu rotundę i palatium (czyli pałac), których pozostałości znajdują się na zamkowym dziedzińcu. W XIV wieku wzniesiono gotycki zamek, który – uszkodzony w wyniku najazdu Wołochów – odbudowano w XVI wieku w stylu renesansowym. Obecnie mieści się w nim Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Bliskość gór oznacza, że teren w okolicy Przemyśla jest mocno pofałdowany. Zarówno w celach rekreacyjnych, jak i krajobrazowych, warto odwiedzić przemyskie Zniesienie – wzgórze górujące nad miastem, którego nazwa upamiętnia „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Znajduje się tu stok narciarski wraz z wyciągiem krzesełkowym oraz tor saneczkowy. Całoroczny. Aktualny cennik i godziny otwarcia dostępne są na stronie http://posir.pl/przemysl-stok/. Amatorów mocniejszych wrażeń zainteresuje na pewno rowerowa trasa downhill, prowadząca ze szczytu Zniesienia.
Będąc w tych okolicach warto również zobaczyć forty, stanowiące kopalnię wiedzy i ciekawostek o Twierdzy Przemyśl. Strategiczne położenie miasta przy odwiecznym szlaku handlowym między Rusią a Węgrami zostało zauważone podczas wojny krymskiej, wtedy też rozpoczęto budowę Twierdzy. W czasach zaboru austriackiego był to trzeci co do wielkości obiekt tego typu w Europie, po Antwerpii i Verdun. Podczas I Wojny Światowej Twierdza Przemyśl wytrzymała trzy oblężenia, w tym jedno trwające aż 173 dni. Po wojnie jej znaczenie spadło, jednak forty przetrwały do dziś, będąc świadectwem burzliwej historii miasta. Dotrzeć do nich można dotrzeć na piechotę, ale z uwagi na ich rozmieszczenie najlepszym środkiem transportu pozostaje rower, co ułatwiają wyznaczone wzdłuż fortyfikacji północna i południowa trasa rowerowa.

Zgłoszenia: https://www.cyklokarpaty.pl/przemysl

Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Przemyśl. Maraton organizowany jest pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, współfinansowany ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i wspierany przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Krajową Administrację Skarbową, V Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, XXXIV Batalion Lekkiej Piechoty. Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl
https://www.facebook.com/cyklokarpaty

COMMENTS

DISQUS: 0