Buty Shimano – na każdą nogę, w każdy teren.

HomeSprzęt

Buty Shimano – na każdą nogę, w każdy teren.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Shimano, to oczywiście przede wszystkim komponenty rowerowe, ale od lat firma znana jest także z bardzo dobrych kolarskich butów. W kolekcji których mamy kilka nowości na sezon 2019.

Trzeba by było być mocno złośliwym, albo niedowidzącym żeby nie docenić tego jak dobrze Shimano rozwija swoje obuwie. Jeżeli cofniemy się około dziesięciu lat, to ukaże nam się kolekcja mało kolorowa, a same modele wyróżniały się niewieloma cechami. Buty były solidne, ale niestety brakowało im tego czegoś.

Dziś przeglądając ofertę widzimy buty dopracowane w każdym detalu. Widać, że ktoś przyłożył się do tego, by ładnie wyglądały. Dostępne jest zawsze kilka wersji kolorystycznych, zastosowano wiele nowych technologii i solidnie rozbudowano ofertę dla kobiet. Wybrałem kilka modeli, które przybliżę Wam trochę lepiej.

BUTY XC

Zacznijmy od flagowego modelu. Buty XC9 S-Phyre to typowo wyścigowy model z przeznaczeniem do XC i CX. Buty są bardzo lekkie, para waży 330 g. Podeszwa jest nisko profilowana, co pozwala na lepsze ustabilizowanie stopy podczas pedałowania. Sztywna karbonowa podeszwa zapewnia maksymalne przełożenie mocy na korbę. Na trudnych trasach, gdzie będziemy musieli się czasem wspomóc podbieganiem pomoże nam mieszanka gumy na podeszwie od Michelin. XC9 wykonane są z syntetycznej skóry, która zapewni odpowiedni komfort termiczny dla stopy nawet w upalne dni, a odpowiednią regulację temperatury zapewni także spora ilość otworów wentylacyjnych.

Jeżeli jednak nie szukasz bezkompromisowego modelu, potrzebujesz trochę więcej komfortu lub po prostu jeździsz więcej w długich wyścigach jak maratony MTB albo etapówki, to tutaj Shimano proponuje model XC7.

W tych butach mamy zapięcie także na dwa pokrętła, ale sam system prowadzenia żyłek jest trochę inny niż w modelu XC9. Mamy tutaj też „więcej” protektora na podeszwie i możliwość wkręcenia 18 mm kolców. Całościowo buty są delikatnie mniej sztywne niż flagowy model, ale zyskujemy tu znacznie na komforcie.

Zostaje jeszcze model XC5, któremu nie da się odmówić oryginalnego charakteru. Buty te prezentowane są jako model „gravel”, ale na pewno przypadną też do gustu zwolennikom „starej szkoły”, a to za sprawą… sznurowadeł. Sznurowane buty w parze z rowerem gravelowym będą się dobrze komponować, ale w tym modelu nie chodzi tylko o wygląd. W oczy rzuca się także duża ilość otworów wentylacyjnych. Zachowanie równowagi między komfortem, a odpowiednią sztywnością podeszwy umożliwi także ubranie tych butów na wyścig.

ENDURO / TRAIL

Kiedyś byliśmy przyzwyczajeni, że w tym segmencie Shimano oferowało, tylko popularne DX’y. Dziś nie trudno zauważyć, że obuwie do „cięższej” jazdy stanowi większość oferty Shimano.

W butach serii ME odnajdą się zwolennicy enduro, ale niższe modele tej serii ME4, ME3 i ME1 mogą spokojnie sprawdzić się na trasach maratonów, lub być dobrym butem na rozpoczęcie jazdy w SPD na jakimkolwiek rowerze MTB.

Topowy model ME7, to połączenie wytrzymałego „wszystkoodpornego” buta, z niską wagą i jak najbardziej sportowym charakterem buta enduro. Znajdziemy tu system szybkiego wiązania, klamrę do poprawy stabilności i dopasowania buta. Szeroki język osłoni zapięcia przed wplątaniem się w gałęzie lub patyki, a także stanowi solidną osłonę górnej części stopy.

Pięty i czuby butów są mocno gumowane, dla poprawy trwałości. Podeszwa jest dość sztywna, jednak pozwoli na swobodne chodzenie. Najciekawszym elementem w tym modelu jest podwyższona cholewka po wewnętrznej części stopy. Dzięki niej kostka jest zabezpieczona przed uderzeniem o wystające części roweru, oraz poprawia stabilizację nogi. Model ME5 wygląda bardzo podobnie. Zamiast systemu szybkiego wiązania, zastosowano tu zapięcie na żyłki BOA oraz zrezygnowano z języka przykrywającego zapięcie buta. Wewnętrzna cholewka jest już nieco niższa, ale nadal sięga wyżej niż w typowych butach XC.

Modele Shimano ME4, ME3 i ME1 budową zewnętrzną przypominają buty XC. Cholewka jest już znacznie wycięta. Buty są mocniej dopasowane do stopy. Dopasowanie ich regulowane jest za pomocą rzepów i systemu BOA (ME4), klamry (ME3). Wszystkie posiadają wzmocnienia na pięcie i czubku buta. Można w nich znaleźć także wiele otworów wentylacyjnych, które poprawią komfort jazdy latem.

Buty z serii AM dedykowane są do DH i Enduro, ciężko jednoznacznie określić, gdzie sprawdzą się lepiej, ale na pewno ich naturalnym środowiskiem są bardzo trudne warunki. Buty te są bardzo wytrzymałe, oraz wykonane z materiału, który szybko wchłania wilgoć. Nawet po jeździe w błocie, stopy będą szybko suche.

W modelu AM9 mamy podobne rozwiązanie z językiem jak w modelu ME7. W butach AM9 i AM7 podobnie jak w serii ME jest podwyższona. W każdym modelu serii AM buty mają specjalne zagłębienie w podeszwie dla lepszego ustabilizowania wpinanego pedału. Podczas jazdy po kamieniach, korzeniach – wszędzie tam, gdzie może nami zarzucić, a noga samoistnie się wypiąć, przyda się właśnie takie rozwiązanie, które ustabilizuje nogę na pedałach. Do każdego modelu butów serii AM istnieje bliźniaczy model serii GR, która przeznaczona jest dla zwolenników pedałów platformowych.

BUTY KOLARSKIE DLA KOBIET

Shimano nie zapomniało o kobietach. W każdym segmencie obuwia: Szosa, Triathlon, XC, Trail, Enduro, DH… Shimano ma coś dla pań. I nie mówimy tutaj o coś na zasadach „mniejszy rozmiar, trochę różu i gotowe”.

Kształt buta, sztywność podeszwy, dopasowanie wkładek. Shimano dopracowały każdy element tak, by dziewczyny na trasach też mogły wycisnąć z roweru tyle ile się da. W damskich odmianach znajdziemy między innymi modele XC5, GR7 oraz GR5

Pełna oferta butów Shimano dostępna jest na stronie producenta.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0