#team100 to już #team250, ale nadal bez kolarzy górskich

HomeINFORMACJE PRASOWEOpinie

#team100 to już #team250, ale nadal bez kolarzy górskich

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Dziś na PGE Narodowym odbyła się konferencja prasowa informująca o rozszerzeniu grona zawodników objętych programem #team100. Do 202 zawodników dołączyło kolejnych 48, w tym kolejnych 13 kolarzy. Torowych. To prawdopodobnie jedyny sposób na to, żeby te osoby – opuszczone przez PZKol – miały szanse nadal się rozwijać i może dotrwać do Igrzysk, jak nie w Tokio, to kolejnych.

Krótkoterminowym planem dla #team100 jest Tokio, ale na stronie programu koordynowanego przez Instytut Sportu możemy przeczytać:

Celem Programu jest wsparcie najbardziej perspektywicznych sportowców w obszarze procesu szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także w obszarze pozasportowym, aby umożliwić im łączenie kariery sportowej z nauką lub podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. Programem, objęci są wybrani zawodnicy w młodzieżowych kategoriach wiekowych – juniora lub młodzieżowca, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami właściwych polskich związków sportowych, regulacjami europejskich lub międzynarodowych federacji sportowych.

Smutnym dla mnie osobiście faktem jest to, że mimo, że program ma już prawie półtora roku, że jest w nim już 24 kolarzy torowych (prawie 10% wszystkich beneficjentów), to mimo wszystko nie ma ani jednego kolarza górskiego. Prawdopodobnie Igrzyska w Tokio będą ostatnimi, w których wystartuje Maja Włoszczowska. Z drugiej strony jest ogromna szansa, żeby w wyścigu kobiet wystartowały trzy zawodniczki, a w wyścigu mężczyzn dwaj zawodnicy.

Dlaczego chociażby tacy zawodnicy jak Filip Helta, Jakub Zamroźniak, Piotr Kryński, Mateusz Nieboras, Gabriela Wojtyła, Agnieszka Szpocińska nie są objęci programem? Albo chociaż po jednej osobie?

Nie ma komu zadać tego pytania, bo PZKol a w zasadzie #pzLOL istnieje tylko teoretycznie. Nie wiem jakim cudem tylu torowców jest w programie, a kolarzy górskich czy szosowych już nie ma wcale?


INFORMACJA PRASOWA


Kolejni sportowcy w team100!

Do programu team100 dołączają kolejni perspektywiczni sportowcy, w tym dziesięcioro z niepełnosprawnościami. Programem do tej pory objętych było 202 zawodników. Sukces inicjatywy zadecydował o zwiększeniu liczby beneficjentów do 250!

Program został zainaugurowany 21 czerwca 2017 roku z inicjatywy ministra Witolda Bańki. Od tego czasu beneficjenci team100 zdobyli 186 medali, w tym 49 złotych, 63 srebrnych, 74 brązowych. Dzięki nim o Polsce można usłyszeć na największych imprezach sportowych na świecie.

– Cieszy mnie, że mimo iż team100 jest nastawiony na przyszłość, to efekty w postaci międzynarodowych sukcesów zawodników do niego należących są widoczne już dziś. Program team100 jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Wspieramy młode talenty, uczymy odpowiedzialności
i podejmowania właściwych decyzji. Myślimy o kształcie polskiego sportu w perspektywie długoterminowej. Jestem przekonany, że ten model dodatkowego wsparcia efektywnie przyczyni się do rozwoju młodego pokolenia mistrzów – mówi Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, pomysłodawca Programu.

– Wspieranie młodych polskich sportowców jest dla nas wielkim zaszczytem i honorem. Cieszę się, że dzięki temu pomagamy im spełniać marzenia i sportowe ambicje. Rozszerzenie programu team100 o kolejne 48 osób to ogromna szansa dla naszego kraju na następne sukcesy sportowe. Wierzę, że ta inicjatywa będzie dalej owocować w postaci wielu rekordów i medali. Trzymam za wszystkich mocno kciuki – mówi Filip Rdesiński, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Beneficjenci objęci programem w każdym roku otrzymują wsparcie w wysokości ok. 40 tysięcy złotych, którymi refundują np. opiekę lekarską, suplementację, zakup sprzętu, studia, wynajem mieszkania.

Team100 jest programem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej, realizowanym we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. Główny cel projektu to wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych w dyscyplinach olimpijskich, którym oprócz szkolenia związkowego jest zapewniana dodatkowa, indywidualna ścieżka finansowania.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0