Zapowiedź Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2018 – Lenzerheide, Szwajcaria

Zapowiedź Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2018 – Lenzerheide, Szwajcaria

Adam Starzyński (STARZYNSKI.COACH) – Mistrzostwa Polski XCO, Warszawa
Flesz – 18-12-2017
Paula Gorycka i Aleksandra Dawidowicz jednak powalczą o bilet do Londynu
Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing) – Puchar Świata XCO, Andora
Mrągowo jest już gotowe na wielkie kolarskie emocje

Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim rozegrane zostaną po raz 29. Jednocześnie dla Szwajcarii będzie czwarta okazja do przeprowadzenia tej imprezy mistrzowskiej. Przez trzy ostatnie lata Lanzerheide gościło Puchar Świata, by w końcu uzyskać prawa do organizacji mistrzostw globu.

Nieprzypadkowo to właśnie Lanzerheide zostało wybrane jako miasto gospodarz Mistrzostw Świata. Miejscowość leży w centrum regionu Gryzonii, który jest rajem dla kolarzy. Na fanów dwóch kółek czeka tam ponad 17 tys km ścieżek rowerowych i tras w górach. Od przyjemnych flow traili, aż po wymagające szlaki enduro. Tras do wyboru jest naprawdę wiele, a dojazd do nich zapewnia wysoce rozwinięta sieć kolejek linowych i wyciągów. Transport między miejscowościami natomiast ułatwiają autobusy wyposażone w bagażniki na rowery.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata to nie tylko cross country, ale także zjazd (downhill). Impreza rozpocznie się w środę rywalizacją sztafet narodowych (XCR), potrwa przez pięć dni, by właśnie ostatniego dnia, w niedzielę udekorować nowych mistrzów świata w downhillu (DH).

Tytułów w elicie bronić będą – w cross country: Nino Schurter oraz Jolanda Neff, a w zjeździe Loic Bruni oraz Miranda Miller.

Oczy polskich kibiców będą oczywiście skupione przede wszystkim na wyścigu kobiet, w którym w biało czerwonych barwach zobaczymy dwukrotną srebrną medalistkę Igrzysk Olimpijskich Maję Włoszczowską, na co dzień jeżdżącą w barwach Kross Racing Team. Z nie mniejszym entuzjazmem polscy kibice będą wspierać drużynową koleżankę Mai, Jolandę Neff, która gdziekolwiek się nie pojawi, to od razu wzbudza ogromną sympatię.

„Tak jak Adam Małysz skupiał się na oddaniu dwóch dobrych skoków, tak ja chcę pojechać każdy metr trasy jak najlepiej” – zapowiada Maja Włoszczowska przed startem w MŚ. „ Oczywiście nie byłabym sportowcem, gdybym nie marzyła o zwycięstwie, ale wiele zawodniczek jest w świetnej formie, więc o podium będzie bardzo ciężko. Ostatnie tygodnie spędziłam w Livigno na obozie wysokogórskim, przygotowując się do startu w Lenzerheide. Po drodze przyplątało się lekkie przeziębienie. Mam nadzieję, że skończy się to wszystko pozytywnie, bo zazwyczaj, gdy przed najważniejszymi startami byłam podziębiona, na zawodach było bardzo dobrze. Być może dzięki temu złapię trochę świeżości, która w Lenzerheide będzie bardzo potrzebna. Trasa jest bardzo dynamiczna i właściwie jest tylko jeden dłuższy podjazd, a cała reszta to jeden wielki rollercoaster. Co chwilę krótkie podjazdy i zjazdy i masa zakrętów oraz korzeni. Będzie się działo, dlatego zapraszam wszystkich do oglądania transmisij w Red Bull TV!” – dodała Maja przed sobotnim startem w Lenzerheide.

Polskę w elicie kobiet reprezentować będą także Katarzyna Solus Miśkowicz, Paula Gorycka oraz Aleksandra Podgórska. W wyścigu elity mężczyzn na starcie zobaczymy Marka Konwę oraz Bartłomieja Wawaka.

Runda cross country, z którą przyjdzie mierzyć się zawodnikom zarówno podczas wyścigu sztafet, jak i wyścigów indywidualnych, liczy 4200 metrów i ma 188 metrów przewyższenia. Linia startu mety zlokalizowana jest na blisko 1500 m.n.p.m, co jest dodatkowym wyzwaniem ze względu na rozrzedzone powietrze i mniejszą zawartość tlenu.

Reprezentacja Polski zgłoszona przez Polski Związek Kolarski liczy 20 zawodników, wśród nich mamy aktualnych medalistów Mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach – od juniora przez orlika do elity. W DH także zobaczymy Polaków – zarówno w juniorze, jak i elicie.

Program Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2018:

  • środa, 5 września 2018, 17:30 – sztafeta (XCR)
  • czwartek, 6 września 2018, 14:00 – juniorki (XCO), 16:30 – juniorzy (XCO)
  • piątek, 7 września 2018, 10:15 – kwalifikacje DH, 14:30 – U23 kobiety (XCO), 16:30 – U23 mężczyźni (XCO)
  • sobota, 8 września 2018, 12:30 – elita kobiet (XCO), 15:30 – elita mężczyzn (XCO)
  • niedziela, 9 września 2018, 9:30 – juniorki (DH), 10:15 – juniorzy (DH), 13:00 – elita kobiet (DH), 14:30 – elita mężczyzn (DH)

Najbardziej aktualne informacje do znalezienia na lenzerheide2018.ch

I na koniec petarda – relację z wyścigów elity będziecie mogli obejrzeć z polskim komentarzem, który realizować będzie Tomek Hoppe! A warto będzie słuchać uważnie, bo będą konkursy i świetne nagrody :)

Link do relacji.

COMMENTS

DISQUS: 0