Maratony Kresowe w Uzdrowisku Supraśl

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Maratony Kresowe w Uzdrowisku Supraśl

Maratończycy ścigali się w uzdrowiskowym Supraślu już po raz siódmy.

Na wymagającej, interwałowej trasie w Górach Krzemiennych najszybsi byli Litwin Marius Pinaitis (BIKEXPERT Cycling team) oraz Białorusinka Yuliya Tsalahuz. Supraśl należy do elitarnego grona miejscowości uzdrowiskowych. Położenie w otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej oraz doliny rzeki Supraśli oferuje wyjątkowy mikroklimat. Tutejsze borowiny są słynne w całej Polsce. Oferta uzdrowiskowa Supraśla systematycznie się powiększa. W ubiegłym roku został oddany do użytku nowy szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy.

Miasto ma bardzo bogatą historię, po której pamiątką są wspaniałe zabytki. Najbardziej okazały i charakterystyczny dla panoramy miasta to niewątpliwie prawosławny monaster. Niezwykle malowniczy jest Pałac Buchholtzów, w którym mieści się obecnie Liceum Plastyczne. Ponadto warte uwagi są zabytkowe kościoły, kaplice, domy tkaczy, czy pochodzący z XVIII wieku Dom Ogrodnika, który nazywany jest też Starą Pocztą lub Starą Karczmą. Można zwiedzać także wspaniałe Muzeum Ikon oraz wystawę w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Kolarzom nie trzeba jednak szczególnie rekomendować Supraśla, gdyż miasto ma już ugruntowaną renomę na mapie MTB nie tylko Podlasia. Tutejsze interwałowe trasy mają już swoją legendę. Wielu nazywa je „kultowymi”. Najciekawszy odcinek trasy wyścigu prowadził przez rezerwat „Góry Krzemienne” oraz jego okolice. Do “Krzemiennych” organizatorzy dołożyli dla pięknych widoków malownicze przejazdy w dolinach rzek Sokołdy i Supraśli.

Płaskie odcinki nie dawały jednak wystarczającego oddechu, gdyż w zgodnej opinii uczestników, wyścig został oceniony jako ciężki. Dodatkowy stopień trudności dołożyła upalna aura oraz panująca w Puszczy Knyszyńskiej susza, która spowodowała pojawienie się piaszczystych odcinków.

Drużyna Azart Peleton Chełm, najlepsza drużyna BLU Maratonu tak podsumowała wyścig: „Nastrój sielskiego klimatu z filmu „U Pana Boga w Ogródku” czy „U Pana Boga za Piecem” zdruzgotany przez serial „Maratonów Kresowych”. Piach, podjazdy, podłe zjazdy, ból rąk, pieczenie mięśni – to całe kresowe w Supraślu. Wylany pot i płuca zostawione na drzewie. Jednak zakończenie naszego odcinka dla drużyny – Azart Peleton Chełm rewelacyjne.”

Franciszek Rogalski (MILSPORT BLU Team), zwycięzca na głównym dystansie w najstarszej kategorii M6 napisał na swoim profilu: „Supraśla nie trzeba specjalnie przedstawiać, podlaski klasyk. Mordercze interwały na Wzgórzach Krzemiennych potrafiły solidnie zmęczyć, głęboki piach, męczące podjazdy, „żar lejący się z nieba”, litry potu zostały na trasie maratonu. Dwie pętle dały się we znaki nawet najmocniejszym zawodnikom, ale jaka satysfakcja po przekroczeniu mety! Kolejny raz jestem mega zadowolony z rywalizacji w cyklu MK.”

Jak to często bywa na Maratonach Kresowych, podium na dystansie BLU Maratonu było międzynarodowe. Najszybszy był Marius Pinaitis (BIKEXPERT Cycling team), który rok temu zajął drugie miejsce. Zawodnik z Wilna zdaje się zmierzać po triumf w klasyfikacji generalnej, gdyż było to już jego trzecie zwycięstwo w sezonie. Drugie miejsce zajął Białotusin Victar Kustinsky. Honoru polskich zawodników bronił Wiktor Gindorowicz (Absolute Bike Team), który linię mety minął trzeci. Wśród kobiet sukces sprzed roku powtórzyła Białorusinka Yuliya Tsalahuz.

W Półmaratonie wygrało doświadczenie w osobie czterdziestolatka z Białegostoku Tomasza Pietrzyckiego. Drugie miejsce zajął szesnastoletni Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok), zaś na najniższym stopniu podium stanął Krystian Kalinowski (AGR Podlasie). Wśród kobiet najszybciej 33-kilometrową trasę pokonała Magdalena Kuszmider z drużyny IFON.PL Kolarz Klub.

Także na najkrótszym dystansie Peleton APG Mini Vetkuro najlepsi byli zawodnicy z trzech różnych państw. Zwyciężył Białorusin z Grodna Aliaksandr Lepesha przed Ignasem Kertenisem z Litwy oraz Filipem Maliszem ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach w Gminie Supraśl. Wśród kobiet już tradycyjnie najszybsza była Nikola Gliniecka reprezentująca Sokólski Klub Kolarski „Sokół”.

Organizację wyścigu wsparło Miasto Supraśl, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejne zawody w ramach Maratonów Kresowych odbędą się już 26 sierpnia w Mielniku na niezwykle urokliwej trasie w dolinie Bugu..

Wyniki Maratonu Kresowego w Supraślu:

BLU Maraton (mężczyźni):
1 Pinaitis Marius, Wilno, BIKEXPERT Cycling team
2 Kustinsky Victar, Grodno, VELOGRODNO
3 Gindorowicz Wiktor, Wasilków,Absolute Bike Team

BLU Maraton (kobiety):
1 Tsalahuz Yuliya, Mińsk
2 Błaszczak Katarzyna, Chełm, Azart Peleton Chełm
3 Solowicz Marina, Grodno, MISTRAL Grodno SA Radio Białystok

Półmaraton (mężczyźni):
1 Pietrzycki Tomasz, Białystok,PIE3CKI TEAM
2 Pomian Szymon, Białystok, UKS Wygoda Białystok
3 Kalinowski Krystian, Białystok, AGR Podlasie

Półmaraton (kobiety):
1 Kuszmider Magdalena, Legionowo, IFON.PL Kolarz Klub
2 Kamińska Ewelina, Białystok, AGR Podlasie
3 Kertenyte Kornelija, Ziezmariai, SM Gaja-Sprint-rowery.pl

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1 Lepesha Aliaksandr, Grodno, VELOGRODNO
2 Ignas Kertenis, Kowno, SM Gaja-Sprint-rowery.pl
3 Malisz Filip, Ogrodniczki, Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety):
1 Gliniecka Nikola, Augustów, Sokólski Klub Kolarski Sokół
2, Żynel Adrianna, Białystok, MPS Bike Team
3 Tabor Patrycja, Dębe, AMP UKS Victoria Radzymin

Pełne wyniki i informacje na stronie: www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0