Mistrzostwa Europy MTB 2018 – Juniorzy, U23 i Masters [wyniki]

HomeWyniki

Mistrzostwa Europy MTB 2018 – Juniorzy, U23 i Masters [wyniki]

Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskich w tym roku podzielone są na dwie osobne imprezy. W miniony weekend w austriackim Graz Stattegg odbyły się wyścigi dla kategorii junior, U23 i Masters. Te dla elity rozegrane zostaną 7 sierpnia w Glasgow w ramach „Letnich Igrzysk Europejskich”, które jednocześnie odbywać się będą właśnie w Szkocji oraz w Berlinie. W Glasgow na przestrzeni kilkunastu dni odbędą się wyścigi zarówno w kolarstwie górskim, jak i szosowym i torowym.

Wracając jednak do Austrii warto przypomnieć, że wyjazd zawodników stał pod dużym znakiem zapytania, ponieważ ktoś w PZKol nie dopilnował procedur i nie zostały zagwarantowane środki na wyjazd na mistrzostwa. Ostatecznie na stronie Związku pojawił się lakoniczny komunikat, że każdy jedzie na własną rękę, a Związek kiedyś odda…

Trasa wyglądała następująco:

Rywalizacja rozpoczęła się w czwartek od sztafet, w których w związku z zamieszaniem z wyjazdem Polska nie wystawiła swojego składu, sprawę utrudniła także kontuzja Magdy Zielińskiej, która na jednym z treningów pechowo upadła i złamała obojczyk, a w polskiej ekipie nie było rezerwowej zawodniczki. W sumie wystartowało 16 ekip, a najszybszą okazała się Włoska.

W piątek rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Eliminatorze (XCE). Wygrali Francuz Titouan Perrin Ganier oraz Ukrainka Iryna Popova. Marta Turoboś zajęła 9 miejsce.

W sobotnich wyścigach Masters mamy za to niewątpliwe sukcesy:

 • Kobiety Masters 30-34:
  • Marta Garnek – UKS Dream Bike Bielawa – miejsce 1
 • Mężczyźni Masters 40-44:
  • Bogdan Czarnota – Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team – miejsce 3
  • Mirosław Bieniasz – KCP Elzat Bieniasz Bike Team – miejsce 5
 • Mężczyźni Masters 55-59:
  • Jacek Brzózka – JBG-2 CryoSpace – miejsce 2

W sobotnie popołudnie rozegrany został Puchar Świata w eliminatorze, gdzie 5. miejsce zajęła Marta Turoboś. 5 miejsce oznacza 1 pierwsze miejsce w tzw. mały finale.

Niedziela to już właściwe wyścigi.

Rywalizację juniorek wygrywa Laura Stigger z Austrii. Agnieszka Szpocińska kończy na 21 miejscu ze stratą 10:17, a Gabriela Hudyka na 40. ze stratą jednego okrążenia.

W wyścigu juniorów najmocniejszym jest Szwajcar Alexandre Balmer. Najwyżej na mecie jest Piotr Kryński na miejscu 36., zaraz za nim na miejscu 38. Paweł Garczyk, dalej Wiktor Wiśniewski na miejscu 49., Dominik Dańkowski 58., Dominik Górak 70, a Wojciech Karpierz 71.

W wyścigu orliczek bez niespodzianek. Z dużą przewagą wygrywa Szwajcarka Sina Frei. Ze stratą blisko 12 minut na miejscu 18 melduje się Gabriela Wojtyła, a Patrycja Świerczyńska traci okrążenie i kończy na 26. miejscu.

Ostatnim wyścigiem Mistrzostw jest rywalizacja Orlików. Wygrywa Francuz Joshua Dubau. W wyścigu bierze udział pięciu Polaków. Najwyżej na miejscu 36. kończy Filip Helta. Dalej na 41. Tomasz Budziński, a jego brat Marcin na miejscu 44. Zdublowany Mateusz Nieboras kończy na 62. miejscu, a Jakub Zamroźniak  w tabeli z dopiskiem DNF.

Pełne wyniki z Mistrzostw Europy MTB dostępne tu.

COMMENTS

DISQUS: 0