W połowie lipca Kellys Cyklokarpaty zapraszają do Wojnicza

W połowie lipca Kellys Cyklokarpaty zapraszają do Wojnicza

[PR] Kross Uphill Race Śnieżka
Komorniki MTB Team po Rowerowym Biegu Piastów
Bike Adventure 2019. Zapisy wystartowały
[PR] ABC maratonu w Obiszowie
Rollercoaster emocji dla zawodników Kross Racing Team w Andorze

15 lipca 2018 r. ósma edycja Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty odbędzie się w Wojniczu – pięknym, średniowiecznym, małopolskim miasteczku.

Wojnicz jest malowniczo położony niemal nad samym Dunajcem. Okoliczne wzgórza stanowią nie tylko walor widokowy regionu, ale pozwalają zorganizować również ciekawą, sportową rywalizację na trasie maratonu.

Pogoda zapowiada się ciepła, sucha i słoneczna, co powinno zapewnić optymalne warunki zarówno dla zawodników, jak i osób towarzyszących oraz kibiców, którzy będą mogli spędzić ten dzień (lub nawet cały weekend) w pięknych okolicznościach przyrody. Trasy maratonu w Wojniczu szacowane są na średnio trudne (stopień trudności: 3/5), raczej interwałowe, ze sporymi jak na te tereny przewyższeniami. Dystans Hobby wyniesie 32,4 km i 637 m przewyższeń, Mega – 56 km i 1292 m różnicy wzniesień, a Giga będzie liczyło aż 83,5 km i 2059 m przewyższeń. Miasteczko zawodów, w tym start i meta, usytuowane będą w północnej części Wojnicza, nieopodal drogi nr 94. Stąd o 11:00 wystartuje Mega i Giga, zaś o 11:30 planowany jest start dystansu Hobby. Punktualnie o 12:00 odbędą się zawody dla najmłodszych uczestników na terenie miasteczka.

Korzystając z pełni lata, w tym – miejmy nadzieję – wspaniałej pogody, gdy tylko dzielni zawodnicy przekroczą linię startu, warto przejść się na spacer. A naprawdę jest wiele do zobaczenia! Będąc po północnej stronie miasteczka, można udać się ulicą Warszawską, która prowadzi do samego serca średniowiecznego grodu. I faktycznie, Wojnicz prawa miejskie uzyskał w XIII wieku – a przynajmniej z tego okresu pochodzą dokumenty księżnej Kingi, w których jest on wymieniany jako miasto. Jednym z ciekawszych zabytków jest XIX-wieczna kamienica pod adresem Rynek 29, zwana Findorówką, która stanowi siedzibę Izby Regionalnej im. Ks. Jana Królikiewicza. Znaleźć w niej można zarówno pamiątki z czasów prehistorycznych, jak i wystawę eksponatów japońskich. Muzeum czynne jest od maja do końca sierpnia w każdą niedzielę od 10:30 do 12:30. Na północny – wschód od rynku znajduje się kościół św. Leonarda. Wedle tradycji pochodzi z roku 1209 r., a wzniesiony został przez benedyktynów. Wielokrotnie przebudowywany, zachował jednak wczesnogotycką strukturę. Zbudowany jest z drewna i kryty gontem, zaś nad jego wejściem wisi XVII-wieczny dzwon.

Idąc ulicą Krzywą, w oddali ujrzeć można wieżę wojnickiej kolegiaty. Świątynia pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca wzniesiona została w XV wieku w stylu gotyckim, jednak po pożarze w XVIII wieku odbudowana została już jako barokowa. Zachowały się jednak elementy gotyckie, takie jak sklepienie i ostrołukowe okna w prezbiterium, chrzcielnica czy monstrancja. Nieopodal kolegiaty znajduje się zespół pałacowo-parkowy Dąmbskich na Starostwie. Pierwsze wzmianki na temat dworu pochodzą z XVII wieku, jednak obecne zabudowania pałacowe datowane są na 1876 r., a wzniesione zostały w stylu neogotyku historyzującego. Z prostokątnej kordegardy można dostać się do krajobrazowego parku.

O ciekawych miejscach do zwiedzania w Wojniczu można by było pewnie napisać wiele więcej. Warto jednak przyjrzeć się również jego okolicom, zwłaszcza tym leżącym przy trasie zawodów Kellys Cyklokarpaty. Zarówno trasa Mega, jak i Giga, przebiegać będzie przez dwa punkty, które są absolutnym turystycznym must see: Rezerwat Panieńska Góra oraz runy zamku w Melsztynie. Panieńska Góra wznosi się na wysokość 326 m. n.p.m. i stanowi najdalej wysunięte na wschód wzniesienie Pogórza Wiśnickiego. Jej obronny charakter doceniony został w XIV wieku, kiedy to wybudowano obronny zamek Trzewlin. Niestety budowla w XVII wieku uległa zniszczeniu, zachowały się jedynie fragmenty murów oraz fosa. Teren Panieńskiej Góry objęty jest rezerwatem przyrody, którego celem jest ochrona rzadkich gatunków storczyków – bladego i purpurowego.

Na wzgórzu Zamczysko we wsi Melsztyn w połowie XIV wieku zbudowany został gotycki zamek. Co ciekawe, w XV wieku stanowił on ośrodek ruchu husyckiego w Polsce. Po wiekach burzliwej historii zamek został zabezpieczony jako trwała ruina. Będąc na wzgórzu warto się rozejrzeć i nasycić oczy pięknym widokiem na Dunajec. Trasa maratonu prowadzi również przez wąwóz szwedzki, którego nazwa jest pamiątką jednej z największych bitew potopu szwedzkiego. Dalej zawodnicy przejadą przez Wielką Wieś i Więckowice, gdzie znajdują się warte obejrzenia zespoły dworsko – parkowe.

Na terenie Gminy Wojnicz wyznaczono kilka pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, które przebiegają przez najciekawsze historycznie, przyrodniczo i krajobrazowo miejsca, w większości opisane powyżej. Nieopodal Wojnicza wyznaczono również odcinek trasy VeloDunajec. Do zobaczenia na wojnickich ścieżkach!

Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty w Wojniczu: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/
Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.
Sponsor Główny: SISU Sport
Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt
Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl
Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:

https://cyklokarpaty.pl/

https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

COMMENTS

DISQUS: 0