2 czerwca Cyklokarpaty zapraszają do Brzozowa

2 czerwca Cyklokarpaty zapraszają do Brzozowa

REKLAMA
Wyniki 24-25 czerwca 2017
Plan na weekend 22/2018
Piąty etap Kellys Cyklokarpaty w Brzozowie już za nami
Cyklokarpaty #6 – Pykając brzozowską fajeczkę…
VI eliminacja Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w Brzozowie za nami

W samym środku długiego weekendu piąta edycja Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty zawita do Brzozowa. Urokliwe trasy, a także okolice warte odkrycia – satysfakcja gwarantowana!

Brzozów to niewielkie, zabytkowe miasteczko położone w województwie podkarpackim. W przeszłości znany był przede wszystkim z rzemiosła fajkarskiego, ale wtajemniczeni wiedzą również o innych jego ciekawostkach. Otoczone malowniczymi wniesieniami Pogórza Dynowskiego, stanowi idealny punkt wyjścia do planowania pieszych i rowerowych wycieczek… a nawet całkiem wymagających tras MTB

Pogoda na długi weekend związany z uroczystością Bożego Ciała zapowiada się ciepła, lecz nie gorąca, słoneczna, z możliwymi przelotnymi opadami. Zaplanowane w okolicach Brzozowa trasy mają charakter interwałowy – liczymy więc na przyjemny wietrzyk, który będzie schładzał pędzących zawodników. Trasy są szybkie, a więc dystanse nieco dłuższe: tym razem Hobby ma 32,8 km (768 m przewyższeń), Mega 54,7 km (1296 m przewyższeń), zaś Giga osiągnie długość 75,4 km (1822 m przewyższeń). Szacowany stopień trudności: 2/5, co dodatkowo podkreśla interwałowy charakter wyścigu. Przyda się dobra wydolność!

Miasteczko zawodów usytuowane będzie na brzozowskim stadionie, nieopodal rzeki Stobnicy. Jest to idealny punkt wypadowy zarówno do zwiedzania samego Brzozowa, jak również na dalszą wycieczkę. A atrakcji w okolicy nie brakuje. Miasto liczy już ponad 650 lat i pochodzi z czasów Kazimierza Wielkiego, jednak najstarsze ślady osiedli ludzkich znalezione w regionie brzozowskim pochodzą z okresu paleolitu.

Na brzozowskim Rynku stoi XIX-wieczny budynek Ratusza Miejskiego, będący siedzibą Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta. Znajduje się tam pełen przekrój regionalnych pamiątek historycznych, etnograficznych i artystycznych, od neolitycznych, krzemiennych toporków aż po XIX wieczne fajki. Chociaż najbardziej znanym ośrodkiem fajkarskim jest Przemyśl, to jednak owo rzemiosło – obok grzebieniarstwa – zostawiło najtrwalszy ślad w dziejach Brzozowa.

Nieopodal Ratusza znajduje się Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego. Ta barokowa świątynia wzniesiona została w drugiej połowie XVII wieku przez księdza Bartłomieja Misiałowicza oraz mieszczan. Tu warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę: otóż cudownie zachowane ręce księdza budowniczego znajdują się w lewej nawie kościoła. Dosłownie za rogiem, przy ul. Armii Krajowej stoi secesyjny gmach dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, będący siedzibą Kina Sokół i Brzozowskiego Domu Kultury. Front budynku ozdobiony jest herbami i wizerunkami królów polskich. Prowadzone są w nim liczne sekcje artystyczne i sportowe, a także galeria sztuki.

Chętni do kibicowania zawodnikom na trasie maratonu mogą pokręcić się trochę po okolicznych pasmach Pogórza Dynowskiego, poznając jednocześnie najciekawsze fragmenty trasy wyścigu. Najwyższym wzniesieniem w granicach Powiatu Brzozowskiego jest góra Grabówka (524 m. n.p.m.), przez którą prowadzi zarówno trasa Mega, jak i Giga. Warto również zwrócić uwagi na miejscowości położone bezpośrednio przy trasie, lub w niewielkiej od niej odległości. Jedną z nich jest Grabówka, leżąca u stóp wspomnianej już góry o tej samej nazwie. Znajduje się w niej opuszczona i popadająca w ruinę grekokatolicka Cerkiew św. Mikołaja. Nieopodal trasy maratonu, znacznie bliżej Brzozowa znajdują się Humniska, a w nich zabytkowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa z XV wieku. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce.

W okolicy Brzozowa wyznaczono kilka ścieżek pieszych i rowerowych. Oznakowana kolorem czerwonym ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna rozpoczyna się 3 kilometry od centrum Brzozowa, na polanie przy leśniczówce Podlesie leżącej po drodze do Zmiennicy, nieopodal dawnego uzdrowiska Brzozów – Zdrój. Znajduje się tam wiata ogniskowa oraz punkt edukacyjny. Obok leśniczówki ma swój początek również Nordic Walking Park, w ramach którego funkcjonują 4 trasy (żółta, zielona, czerwona i czarna) o zróżnicowanej długości i stopniu trudności. Z Brzozowa – Zdroju prowadzi też okrężna, 5-kilometrowa trasa rowerowa, oznakowana kolorem niebieskim. A zatem widzimy się w Brzozowie – bez fajek oczywiście. Do zobaczenia!

Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Brzozów: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/
Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.
Sponsor Główny: SISU Sport
Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt
Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl
Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl/
https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

COMMENTS

DISQUS: 0