Już niebawem Kluszkowce – legendarny etap cyklu Kellys Cyklokarpaty!

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

Już niebawem Kluszkowce – legendarny etap cyklu Kellys Cyklokarpaty!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

26 maja 2018 r. podczas Małopolska Joy Ride Festiwal odbędzie się czwarty etap Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty. Nie zabraknie arcytrudnych tras i zapierających dech w piersiach widoków. Jednym słowem… szykuje się prawdziwa kolarska uczta ?

Już kolejny rok majowa edycja zawodów rozegrana zostanie na zboczu wygasłego wulkanu. Od słowa „gorzeć”, czyli „palić się”, pochodzi bowiem nazwa gór okalających Kluszkowce – Gorców. Ostatni weekend maja (24-27.05.2018 r.) to prawdziwe kolarskie święto – Małopolska Joy Ride Festiwal, organizowane corocznie na Joy Ride Bike Park na stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski, która służąc miłośnikom białego szaleństwa w zimie, w sezonie letnim zamienia się w prawdziwą mekkę amatorów downhillu, enduro i innych ekstremalnych kolarskich dyscyplin.

Jeśli prognozy długoterminowe się sprawdzą, uczestnikom maratonu Kellys Cyklokarpaty w dniu 26 maja 2018 r. towarzyszyć będzie bardzo przyjemna, wiosenna pogoda: ciepło, słonecznie, ale bez męczącego upału. W takich warunkach pokonanie wytyczonych tras – wymagających technicznie i kondycyjnie, jak na prawdziwe góry przystało – będzie dawało bezmiar satysfakcji!

W Kluszkowcach szacowany stopień trudności osiągnie maksymalną wartość 5/5 – warto mieć to na uwadze wybierając właściwy dla siebie dystans. A tych zaplanowano trzy: Hobby, o długości 29 km i przewyższeniu 1032 m, Mega, które osiągnie 53 km przy 2158 m przewyższeń oraz Giga – tym razem aż 70,5 km i 3030 m przewyższeń. Miasteczko zawodów umiejscowione będzie na obiekcie Czorsztyn-Ski, skąd o 11:00 wystartuje Mega i Giga. Pół godziny później, o 11:30 planowany jest start dystansu Hobby, a o 12:00 – zawody dla najmłodszych uczestników na terenie miasteczka.

Kluszkowce, położone nad Zbiornikiem Czorsztyńskim, stanowią znakomitą bazę wypadową w Gorce i Pieniny. Jednak okolice zalewu same w sobie są też niezwykle atrakcyjne zarówno pod względem krajobrazowym, jak i historycznym. Dlatego też warto – czy to w czasie oczekiwania na zawodników, czy też może kolejnego dnia – bliżej się z nimi zapoznać.

Jezioro Czorsztyńskie powstało jako zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w celu ochrony przed powodzią miejscowości położonych w dole rzeki. Będąc w okolicy warto przejść się na krótki spacer po koronie zapory, która jest największą tego typu budowlą w kraju. Patrząc na południowy – zachód, przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć Pieniny Spiskie, a nawet Tatry.

Jednak jeśli skierować swój wzrok w stronę Jeziora Czorsztyńskiego, oczom obserwatora ukażą się dwa zamki: w Niedzicy, na zachodnim brzegu, oraz Czorsztynie, na brzegu wschodnim. Jak nietrudno się domyślić, oba są warte zwiedzenia i oba zasługują na to, by znaleźć się na liście absolutnych „must see” dla wszystkich, którzy są choćby przejazdem w okolicy Kluszkowców.

Zamek w Niedzicy, zbudowany w XIV wieku przez landgrafów spiskich (węgierskich), miał strzec szlaku handlowego między Polską a Węgrami. Zwiedzanie jest możliwe codziennie w godzinach od 9:00 do 18:30 i trwa nieco powyżej godziny.

Aby dostać się na przeciwległy brzeg jeziora, warto skorzystać z przystani położonej tuż pod zamkiem w Niedzicy i przepłynąć do Czorsztyna statkiem lub gondolą. Na drugim brzegu ścieżka prowadzi prosto do ruin zamku Czorsztyn. Jego początki sięgają XIII wieku, a wzniesiony został pod nazwą „gród Wronin” na Górze Zamkowej. Zwiedzanie możliwe jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00.

Będąc w Pieninach nie sposób pominąć tradycyjnego spływu Dunajcem. Wystarczy podjechać samochodem (lub rowerem) do Kątów k. Sromowców Wyżnych (ok. 10 km od Kluszkowców), gdzie znajduje się przystań flisacka oraz pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Możliwy jest spływ do Szczawnicy (18 km, ok. 2,5 godziny) lub Krościenka (23 km, niecałe 3 godziny). Po drodze podziwiać można przepiękne widoki przełomu Dunajca.

Obowiązkowy rozjazd po Kellys Cyklokarpaty można zrealizować na jednej z wielu okolicznych tras rowerowych, wybierając na przykład 38-kilometrową ścieżkę wzdłuż przełomu Dunajca czy 48-kilometrową Małą Pętlę Zamagórza. Rowerem warto również wybrać się na wycieczkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Po drodze, oprócz zamków w Czorsztynie i w Niedzicy, koniecznie trzeba zwiedzić drewniany, gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, który wpisany jest na listę UNESCO.

Widzimy się zatem w Kluszkowcach!

Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Kluszkowce: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/

Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.

Sponsor Główny: SISU Sport

Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt

Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl

Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:

https://cyklokarpaty.pl/

https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0