Drugi etap Kellys Cyklokarpaty w Przemyślu – idealny start w majówkę

Drugi etap Kellys Cyklokarpaty w Przemyślu – idealny start w majówkę

Plan na weekend 38/2016
Piotr Krawczyk (Real 64-sto) – Kellys Cyklokarpaty, Kluszkowce
Plan na weekend 21/2017
Jedenasta edycja Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Mieście Szkła za nami
Mateusz Rejch (SST Lubcza) – Cyklokarpaty, Wojnicz

28 kwietnia 2018 r., a więc na sam początek tegorocznej majówki, Kellys Cyklokarpaty zapraszają do Przemyśla – magicznej krainy wzgórz, fortów i różnorodnych atrakcji dla każdego!

Maraton w Przemyślu jak co roku organizowany jest przez Przemyskie Towarzystwo Cyklistów i stanowi inaugurację festiwalu rowerowego Bike Town Przemyśl, co gwarantuje świetną zabawę nie tylko w dniu zawodów, ale i w kolejny weekend majówki. Dlatego warto skorzystać z ciepłych, wiosennych dni zostać tu na cały tydzień.

Uczestnicy maratonu wystartują z samego centrum Przemyśla, ul. Franciszkańskiej. Ścigać się będą na średnio trudnych trasach (szacowany stopień trudności to 2/5) Pogórza Przemyskiego, które o tej porze roku porośnięte będzie już soczystą, zieloną trawą, a jeśli dopisze pogoda – piękne widoki będą gwarantowane. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse: Hobby o długości 31,7 km i przewyższeniu 846 m, niewiele dłuższy, ale za to znacznie trudniejszy Mega – odpowiednio 38,7 km i 1117 m przewyższeń i najdłuższy Giga, który w tej edycji wyniesie 65,7 km i osiągnie 1917 m przewyższeń. Najwcześniej, o godzinie 11:00 wystartują zawodnicy Mega i Giga, zaraz po nich o 11:30 ruszy Hobby. Jak zawsze najmłodsi uczestnicy będą mogli wystartować w Kids Race organizowanym w miasteczku zawodów w samo południe.

W czasie, gdy zawodnicy pokonywać będą kolejne kilometry trasy, zachęcamy wszystkie osoby towarzyszące do skorzystania z umiejscowienia startu i mety wyścigu w samym sercu miasta i wybrania się na spacer w poszukiwaniu najciekawszych zakątków przemyskiej starówki. Zwiedzając Przemyśl warto zaopatrzyć się wcześniej w bezpłatną aplikację „Przemyśl mobilny/ Przemyśl mobile”, dostępną na stronie http://visit.przemysl.pl/aplikacje, która wygrała konkurs Mobile Trends Awards 2014 w kategorii „Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”.

Idąc ulicą Franciszkańską w kierunku wschodnim wychodzi się na staromiejski Rynek. Aby wyobrazić sobie, jak wyglądała pierwotna, średniowieczna zabudowa Przemyśla, wystarczy zatrzymać się dłużej przy Rynek 1 i zwiedzić podziemia. W kwietniu jest to możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00, ostatnie wejście o 16.30. Po obu stronach Rynku znajdują się też dwa ciekawe muzea: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Twierdzy Przemyśl. Dosłownie kilka kroków na południowy – zachód od Rynku znajduje się Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jana z przełomu XV i XVI wieku. Udostępniono do zwiedzania katedralne krypty, w których znajdują się pozostałości jeszcze starszej, romańskiej rotundy św. Mikołaja z początku XIII w.

Idąc dalej przez plac katedralny ulicą Zamkową dotrzeć można na Wzgórze Zamkowe. Już w XI wieku na miejscu drewniano-ziemnego grodu Bolesław Chrobry wybudował tu rotundę i palatium (czyli pałac), których pozostałości znajdują się na zamkowym dziedzińcu. W XIV wieku wzniesiono gotycki zamek, który – uszkodzony w wyniku najazdu Wołochów – odbudowano w XVI wieku w stylu renesansowym. Obecnie mieści się w nim Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Tych, którzy szukają dogodnego miejsca do kibicowania zawodnikom i robienia zdjęć informujemy, że trasy wszystkich dystansów Kellys Cyklokarpaty przebiegać będą przez wzgórze zwane „Zniesieniem” (na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami). Zachował się nawet owiany legendą Kopiec Tatarski, pod którym spoczywa ponoć poległy w bitwie chan. Oprócz oczywistych walorów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, Zniesienie pełni również funkcję sportowo – rekreacyjną: znajduje się tu stok narciarski wraz z wyciągiem krzesełkowym oraz całoroczny tor saneczkowy. Amatorów mocniejszych wrażeń zainteresuje na pewno rowerowa trasa downhill, prowadząca ze szczytu Zniesienia.

Będąc w tych okolicach warto również zobaczyć forty, stanowiące kopalnię wiedzy i ciekawostek o Twierdzy Przemyśl. Strategiczne położenie miasta przy odwiecznym szlaku handlowym między Rusią a Węgrami zostało zauważone podczas wojny krymskiej, wtedy też rozpoczęto budowę Twierdzy. W czasach zaboru austriackiego był to trzeci co do wielkości obiekt tego typu w Europie, po Antwerpii i Verdun. Podczas I Wojny Światowej Twierdza Przemyśl wytrzymała trzy oblężenia, w tym jedno trwające aż 173 dni. Po wojnie jej znaczenie spadło, jednak forty przetrwały do dziś, będąc świadectwem burzliwej historii miasta.

Do zobaczenia w Przemyślu!
Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Przemyśl: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/
Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.
Sponsor Główny: SISU Sport
Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt
Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl
Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl/
https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

COMMENTS

DISQUS: 0