Maratony Kresowe w Białymstoku rozpoczęły dziesiąty sezon ścigania na Podlasiu

Maratony Kresowe w Białymstoku rozpoczęły dziesiąty sezon ścigania na Podlasiu

REKLAMA
Puchar Polski CX w najbliższy weekend w Białymstoku
Magdalena Sadłecka: “Wyścig był szybki i bardzo męczący”
Plan na weekend 14/2019
Stanisław Nowak (Creon Racing Team) – PP XCO, Białystok
Zawodnicy VWSU MTB Team na podium w Miękini i Białymstoku

Bardzo udanie rozpoczął się dziesiąty sezon Międzynarodowych Maratonów Kresowych MTB. 

W Białymstoku wystartowało blisko pół tysiąca zawodników. Na głównym dystansie BLU Maraton zwyciężył faworyt z Litwy Sarunas Pacevicius (SM Gaja). Wśród kobiet po raz piąty wyścig w stolicy Podlasia wygrała Izabela Kłosowska (Grupa Szalonych Rowerzystów).

Jeszcze kilka dni przed wyścigiem trudno było uwierzyć w sprzyjające warunki do jego rozegrania. Wprawdzie Białystok ominęły ostatnie opady śniegu, ale mrozy utrzymywały się niemal do samego startu. A jednak piękna, dość ciepła, słoneczna pogoda dopisała. Powtórzyła się w ten sposób sytuacja sprzed roku kiedy Maratony Kresowe miały ogromne szczęście do korzystnego okienka pogodowego.

Start i meta wyścigu „Wschodzący Białystok” zlokalizowane zostały w Ośrodku Sportów Wodnych na Plaży Miejskiej Dojlidy. Ostatnie kilka kilometrów trasy prowadziły malowniczymi brzegami dojlidzkich jeziorek. Na położonym najbliżej miasta akwenie zlokalizowana jest plaża miejska oraz ośrodek żeglarski. Tafla wody była w czasie wyścigu jeszcze zamarznięta, ale nie przeszkadzało to grupom „morsów”. Tworzyło to dość niezwykły widok, gdzie postacie w strojach kolarskich mieszały się osobami w strojach kąpielowych i szlafrokach.

Zanim jednak zawodnicy dojechali do plaży, mieli do pokonania ciekawą i urozmaiconą trasę. Zawodnicy jechali malowniczymi dolinami rzek oraz przez nastrojowe, podlaskie wioski. Być może z dreszczykiem emocji przekraczali historyczną, wybudowaną w 1886 r. kolej baranowicko-białostocką. Powojenny kształt granic spowodował, że obecnie ten szlak kolejowy jest praktycznie nieużywany. Jedynie latem można się wybrać w niedaleką podróż pociągiem wycieczkowym. Białystok jest bramą do Puszczy Knyszyńskiej, więc nie mogło zabraknąć dziewiczego lasu. Organizatorzy wyszukali w puszczy różne smaczki, takie jakie odcinki singli, czy przeprawę wzdłuż okazałej tamy bobrów. Jeden z zawodników Sławomir Niedźwiecki tak opisał w komentarzu to miejsce: „niewątpliwie najbardziej urokliwe miejsce na trasie dzisiejszego maratonu! Warto było doświadczyć tego osobiście. Dla mnie to są właśnie takie swoiste bonusy Maratonów Kresowych. Aż chciało się wciągnąć smartfona i zrobić kilka fotek, tym bardziej, że dziś światełko było wyborne”.

Na głównym dystansie BLU Maraton jako pierwszy samotnie linię mety minął Sarunas Pacevicius (SM Gaja). Zawodnik z Kowna jest prawdziwą legendą Maratonów Kresowych, gdyż już sześciokrotnie wygrywał klasyfikację generalną cyklu. Drugie miejsce zajął zawodnik UKS Wygoda Białystok Piotr Krysiewicz. Dla dziewiętnastolatka z Białegostoku było to pierwsze podium na najdłuższym dystansie. W ubiegłym sezonie wygrał większość wyścigów i klasyfikację generalną Półmaratonu. Trzecie miejsce zajął inny zawodnik z Litwy Arturas Remeika (BIKEXPERT Cycling Team).

Najszybszą zawodniczką BLU Maratonu była Izabela Kłosowska (Grupa Szalonych Rowerzystów), mistrzyni Polski policjantek. Druga miejsce zajęła Marzena Moniuszko. Był to jej debiut na najdłuższym dystansie. Pani Marzena swoje kolarskie starty rozpoczęła w ubiegłym sezonie. Po kilku wygranych wyścigach w Półmaratonie na Maratonach Kresowych, zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Na początku tego roku zdobyła medal Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym w kategorii Masters. Na ten rok ambitna zawodniczka jak widać stawia sobie jeszcze wyższe cele. Na najniższym stopniu podium stanęła Silvija Paceviciene (SM Gaja).

Na dystansie Półmaraton, który liczył 32,5km, najszybszy okazał się junior UKS Wygoda Piotr Paszko. Drugie miejsce ze startą zaledwie 0,084 sekundy zajął jego kolega klubowy Szymon Pomian, mistrz Polski w przełajach w kategorii junior młodszy. Wśród kobiet najszybsza była Ewelina Kamińska (AGR Podlasie). Wyścig Peleton APG Vetkuro wygrali jedenastolatkowie Nikola Gliniecka SKK Sokół oraz Ignas Kertenis z Litwy. Słowo Vetkuro oznacza w języku esperanto po prostu wyścig. Organizatorzy w ten sposób chcą przypomnieć fakt, że język ten został stworzony w Białymstoku przez Ludwika Zamenhofa.

Jak zawsze odbył się także wyścig dla przedszkolaków pod nazwą HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Najmłodsi uczestnicy imprezy bawili się potem świetnie w strefie animacji, hojnie doposażonej w tym roku przez sponsora dystansu Mikro. Dla wszystkich zawodników czekających na dekoracje, ratownicy z Grupy Ratowniczej Medival przeprowadzili krótkie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Imprezy rowerowej nie byłoby bez rowerów… Zatroszczyło się o nie SPA Rowerowe Fenwiks. Na koniec -rozlosowano wśród zawodników wiele pakietów ufundowanych przez firmy: Maslove – masła orzechowe, SklepAgnex.pl, Browar Waszczukowe oraz BOSiR.

Wyścig w Białymstoku odbył się przy dofinansowaniu Urzędu Miasta. Cykl Maratonów Kresowych uzyskał w tym sezonie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejne wyścigi z cyklu Maratony Kresowe odbędą się w dniach 21-22 kwietnia w Międzyrzecu Podlaskim oraz Siemiatyczach. Więcej informacji na stronie: www.maratonykresowe.pl

Zwycięzcy Maratonu Kresowego MTB w Białymstoku:

BLU Maraton (mężczyźni):
1. Sarunas Pacevicius (SM Gaja) – 02:03:20
2. Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok) – 02:03:44
3. Arturas Remeika (BIKEXPERT Cycling Team) – 02:03:48

BLU Maraton (kobiety):
1. Izabela Kłosowska (Grupa Szalonych Rowerzystów) – 02:27:19
2. Marzena Moniuszko – 02:29:33
3. Silvija Latozaite (SM Gaja) – 02:38:35

Półmaraton (mężczyźni):
1. Piotr Paszko (UKS Wygoda Białystok) – 01:13:30
2. Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok) – 01:13:30
3. Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) – 01:13:57

Półmaraton (kobiety):
1. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie) – 01:28:51
2. Agnieszka Pomian (Bliska Team) – 01:30:26
3. Kornelija Kertenyte – 01:31:07

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1. Ignas Kertenis – 00:20:03
2. Aliaksandr Lepesha (Velogrodno) – 00:20:03
3. Jan Kaźmierowski (SKK Sokół) – 00:20:28

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety:
1. Nikola Gliniecka (SKK Sokół) – 00:23:28
2. Patrycja Taudul (UKS “Feniks” Krynki) – 00:23:50
3. Adrianna Żynel (MPS Bike Team) – 00:25:54

Autorzy zdjęć: Marek Kulikowski, Łukasz Piechowski i Maciej Berger

COMMENTS

DISQUS: 0