Plan na weekend 2/2018

Plan na weekend 2/2018

Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym 2017 – Tabor, Czechy
Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2018 – Valkenburg, Holandia [stream]
Plan na weekend 41/2017

To jeden z tych kilku weekendów w roku, kiedy zawodnicy w większości krajów stają na starcie krajowych wyścigów walcząc o tytuły mistrza kraju. W ten weekend w aż siedemnastu krajach rozegrane zostaną wyścigi. Także w Polsce.

Krajowy czempionach w kolarstwie przełajowym ma ogromną tradycję, z której niestety niewiele wynika. Tegoroczne zawody będą już 81 edycją. Niestety mimo naprawdę wieloletniej tradycji kolarstwo przełajowe w kraju stoi w miejscu, promocja najważniejszej imprezy sezonu jest ZEROWA, a plakat “promocyjny” zalicza się do tych z serii “grafik płakał jak projektował”…

Opublikowany przez MGLKS Błękitni Paula-Trans Koziegłowy na 8 stycznia 2018


Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach przybywa zawodników na starcie, zwłaszcza w kategoriach Cyklosport i Masters.

O ile w poprzednich latach najciekawsze były wyścigi właśnie kategorii Masters, gdzie poziom w czołówce był dość wyrównany, o tyle w tym roku prawdopodobnie najciekawszym wyścigiem będzie ten “najważniejszy” czyli elity mężczyzn, gdzie zapowiada się bardzo zacięta walka między Mariuszem Gilem (według niepotwierdzonych informacji Mariusz Gil zrezygnował ze startu w MP), Markiem Konwą, Bartkiem Miklerem i Adamem Żuberem. W Orlikach o stopnie na podium walczyć będą na pewno Marceli Bogusławski, Wojciech Ceniuch, Arkadiusz Mirek oraz Stanisław Nowak.

W kolarstwie dopóki nie przekroczysz linii mety nic nie jest pewne, ale w wyścigu juniorów zdecydowanym faworytem jest Piotr Kryński, ale namieszać na pewno będą próbować Hubert Drobek oraz Krzysztof Domin. Ciekawe też z jaką nogą przyjedzie Radek Rocławski, który rok temu zdobył brązowy medal. Podobna sytuacja w wyścigu kobiet, gdzie zdecydowanym faworytem jest Magdalena Sadłecka. Ale ciekawym będzie też jaką dyspozycję będą miały Barbara Borowiecka, Brygita Piersiak, Adrianna Stępniewska czy Marta Turoboś. Ponieważ wyścig kobiet jest łączony dla kategorii elita, u23 i juniorka, to nie można zapomnieć tu o Agnieszce Szpocińskiej.

W Cyklosporcie na pewno obronić koszulkę z przed roku będzie chciał Adam Adamkiewicz. Niestety ta kategoria została kompletnie pominięta przez PZKol w ostatnim rankingu… Bez komentarza.

Ciasno jest za to w Mastersach. W Masters I warto obserwować takich zawodników jak Maksymilian Bieniasz, Paweł Czarnecki, Michał Kucewicz, Szczepan Paszek, Piotr Rakiewicz (ubiegłoroczny MP CX), Jarosław Wolcendorf.

W Masters II walka o koszulkę z orłem walczyć będą na pewno Mirosław Bieniasz, Robert Banach, Rafał Chmiel, Arkadiusz Jusiński, Andrzej Kaiser, Andrzej Michniak, Tomasz Pietrzycki, Dariusz Woźniak.

Dość klarowna sytuacja jest w Masters III – Wojciech Bartolewski wydaje się niezagrożony, ale warto też sprawdzić dyspozycję takich zawodników jak Jacek Brzózka, Sławomir Frejowski czy Jerzy Stękiel.

W Masters IV zwycięstwo Waldemara Banasińskiego wydaje się formalnością. Jak będzie? Okaże się już w ten weekend.

Gwoli przypomnienia – Mistrzostwa Polski odbywają się Koziegłowach, dosłownie przy trasie A1/S1. Tego dnia w kilku województwach rozpoczynają się ferie zimowe, więc jeśli będziecie akurat przejeżdżać to naprawdę warto się zatrzymać chociaż na chwilę. Wyścigi Cyklosport Masters są w sobotę o 11:00 i 12:00, a w niedzielę wyścigi od juniora do elity są w godzinach 11:30 – 14:40.

Jeśli nie będziecie się mogli zatrzymać, to pozdrówcie kolarzy używając przez chwilę klaksonu :)

Dla tych, którzy nie mogą się doczekać letniego sezonu mtb w niedzielę pierwszy zimowy maraton w tym roku – II Zimowy Maraton Rowerowy Biały Kruk w Janowie Podlaskim (link).


Zdjęcie okładkowe tradycyjnie wybrane spośród tych oznaczonych #mtbxcpl na Instagramie:


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0