Maratony Kresowe zakończyły 9. sezon w Supraślu

HomeRóżności

Maratony Kresowe zakończyły 9. sezon w Supraślu

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Na głównym dystansie Kellys Maraton dominowali zawodnicy zza wschodniej granicy. Zwyciężył Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) oraz Yuliya Tsalahuz, która na wyścig przyjechała ze stolicy Białorusi Mińska. Wyścig odbywał się pod hasłem „Uzdrowisko Supraśl”. Tutejsze złoża leczniczych borowin oraz unikalny mikroklimat zauważono już przed II wojną światową. Oficjalny status uzdrowiska Supraśl uzyskał w roku 2001. Równolegle z wyścigiem odbywało się uroczyste otwarcie specjalistycznego szpitala uzdrowiskowego, który będzie mógł jednocześnie przyjmować 250 pacjentów. Z medycznego punktu widzenia pobyt w Supraślu zaleca się przy leczeniu m.in.: chorób układu oddechowego, reumatycznych i kardiologicznych.

Dla zawodników ścigających się w Supraślu leczniczy mikroklimat był tylko bonusem do sportowej rywalizacji. Kolarzy MTB interesują przede wszystkim interwałowe ścieżki na Wzgórzach Krzemiennych, których sława przekroczyła już dawno granice Podlasia. Na podstawie projektu twórców Maratonów Kresowych został oznakowany sportowy szlak rowerowy.

Możliwości terenu w pełni zostały wykorzystane przez organizatorów. Opinie zawodników po wyścigu były często entuzjastyczne. Mariusz Rynkiewicz (Drużyna KK24 z Ostrołęki), 31. zawodnik na dystansie Kellys Maraton: „Supraśl 2017 – crème de la crème Maratonów Kresowych. Ostatni wyścig sezonu zostawia w nas kolarzach wspomnienie bardzo dobrej trasy. Jest to na tyle dobre wspomnienie, że do następnego sezonu kolarskiego będą o nim rozmowy. Supraśl zaskakuje ilością sztywnych podjazdów i super szybkich, technicznych zjazdów, rodem z XC.” Zwyciężczyni Półmaratonu Marzena Moniuszko tak napisała na swoim profilu po wyścigu: „Wisienka na torcie na zakończenie sezon MEGA!!! Podjazdy jakie tylko dusza zapragnie – krótkie, długie, łagodne, i niekoniecznie. Zjazdy fest!!! Można się było przyjemnie zmęczyć. Pogoda także dopisała. Jak dla mnie wyścig bajka”

Główny wyścig na dystansie Kellys Maraton odbył się pod dyktando kolarzy z Litwy. Zwyciężył z przewagą ponad trzech minut mistrz tego kraju Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team), drugi był Marius Pinaitis (MyBike). Na trzecim miejscu finiszował najlepszy z polskich zawodników Patryk Muśko (Muśko Team). Wśród kobiet najszybsza była Białorusiinka Yuliya Tsalahuz.

Polscy reprezentanci dużo lepiej spisali się na dystansie Półmaraton, ale tutaj także najlepszy był zawodnik z Białorusi Yahor Prasviryn (Velogrodno), który na swoją korzyść rozstrzygnął sprinterski finisz. Wyższość zawodnika z Grodna musieli uznać Dawid i Michał Bojarczakowie. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa, ale to nie są bracia, tylko dwa pokolenia kolarskiej rodziny. Tym razem to syn był szybszy od ojca. Wśród kobiet ze zdecydowaną przewagą wygrała Marzena Moniuszko przed Eweliną Kamińską (AGR Podlasie) i Jolantą Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski).

Na dystansie Author Mini Maraton pierwszy linię mety minął po raz kolejny w sezonie dziesięciolatek z Kowna Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team). Najlepszą zawodniczką była Patrycja Taudul (UKS Feniks Krynki).

Po wyścigu nagrodzono także najlepszych zawodników 9. sezonu Maratonów Kresowych. W Kellys Maratonie zwyciężył Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Zawodnik z Kowna już po raz szósty wygrał klasyfikację generalną cyklu i jest prawdziwą legendą „kresowego” ścigania. Wśród kobiet mistrzowski tytuł sprzed roku obroniła Silvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team), podobnie jak zwycięzca Półmaratonu Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok). Wśród kobiet po rocznej przerwie na tron powróciła Jolantą Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski). Na najkrótszym dystansie Author Mini Maraton najwięcej punktów zgromadzili niezwykle utalentowani dziesięciolatkowie Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team) i Nikola Gliniecka (SKK Sokół).

Sezon 2017 był bardzo udany dla Maratonów Kresowych. W piętnastu wyścigach na listach startowych znalazło się w sumie 6729 zawodników. To oznacza, że było ich o 477 więcej niż rok wcześniej. Procentowo jest to wzrost o 7,6%.

Organizatorem wyścigu „Uzdrowisko Supraśl” była Fundacja „Maratony Kresowe” przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Nadleśnictwa Supraśl oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nagrody dla zawodników ufundowali: Kellys, Garmin, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Helman Sport, Primacol, marka Liv, Soul Kozak, Akademia Nauki Białystok, Bank SBR, Decathlon Białystok, Centrum Dietetyki Stosowanej i MagicGym.

Wyniki wyścigu „Uzdrowisko Supraśl”

Kellys Maraton (mężczyźni):
1. Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) – 02:11:56
2. Marius Pinaitis (MyByke) – 02:15:10
3. Patryk Muśko (Muśko-Team) – 02:15:32

Kellys Maraton (kobiety):
1. Yuliya Tsalahuz – 02:45:02
2. Agnieszka Pomian (Bliska Team) – 02:55:00
3. Izabela Kłosowska (Grupa Szalonych Rowerzystów) – 02:59:05

Półmaraton (mężczyźni):
1. Prasviryn Yahor (Velogrodno) – 01:16:14
2. Dawid Bojarczyk (UKS Wygoda Białystok) – 01:16:16
3. Michał Bojarczyk (Bliska Team) – 01:16:17

Półmaraton (kobiety):
1. Marzena Moniuszko – 01:26:46
2. Ewelina Kamińska (AGR podlasie I) – 01:29:08
3. Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) – 01:29:09

Author Mini Maraton (mężczyźni):
1. Kertenis Ignas (Sprint SBR Bank Team) – 00:19:04
2. Olaf Koncewicz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:19:04
3. Bartosz Marut – 00:19:04

Author Mini Maraton (kobiety):
1. Patrycja Taudul (UKS „Feniks” Krynki) – 00:20:20
2. Aleksandra Khitrushko (Velogrodno) – 00:20:22
3. Wiktoria Józefowicz (UKS „Feniks” Krynki) – 00:20:25

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych 2017:

Kellys Maraton (mężczyźni):
1. Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team)
2. Patryk Muśko (Muśko Team)
3. Piotr Car (Mistral)

Kellys Maraton (kobiety):
1. Silvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team)
2. Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie)
3. Karolina Muras-Olesiewicz (Sprint SBR Bank Team)

Półmaraton (mężczyźni):
1. Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok)
2. Michał Bojarczak (Bliska Team)
3. Yahor Prasviryn (Velogrodno)

Półmaraton (kobiety):
1. Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski)
2. Marzena Moniuszko
3. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie)

Author Mini Maraton (mężczyźni):
1. Kertenis Ignas (Sprint SBR Bank Team)
2. Kiryl Marchyk (Velogrodno)
3. Olaf Koncewicz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach)

Author Mini Maraton (kobiety):
1. Nikola Gliniecka (SKK Sokół)
2. Patrycja Taudul (UKS Feniks Krynki)
3. Wiktoria Józefowicz (UKS Feniks Krynki)

Zwycięzcy drużynowej klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych 2017:
Kellys Maraton: Sprint SBR Bank Team
Półmaraton: UKS Wygoda Białystok
Author Mini Maraton: UKS „Feniks” Krynki

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0