Kellys Cyklokarpaty #11 – Na piaszczystych drogach Kamionki

HomeZapowiedzi

Kellys Cyklokarpaty #11 – Na piaszczystych drogach Kamionki

Ostatnia wakacyjna odsłona Kellys Cyklokarpaty będzie miała miejsce 26 sierpnia 2017 r. w Kamionce – niewielkiej wiosce położonej w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w Gminie Ostrów. Podobno jest to najpiękniejsze miejsce na świecie… a przynajmniej tak twierdził na kartach swoich powieści Wilhelm Mach, który urodził się w tej miejscowości.

Start maratonu nastąpi z plaży nad zalewem na rzece Tuszymce. Plaża ta położona jest na terenie pola biwakowego klubu sportowego Kaskada Kamionka, które jest znanym i cenionym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców całej gminy. W okolicy zalewu znaleźć można boisko, plac zabaw, basen, a także wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych – idealna propozycja dla tych, którzy czekać będą na powrót zawodników z trasy, lub dla samych kolarzy w ramach pomaratonowej regeneracji.

Zalew w Kamionce (na rzece Tuszymka) od strony nowowybudowanej zapory; autor: Szczelny; źródło: Wikipedia

W ramach spaceru warto przejść się do samej Kamionki, która znajduje się rzut beretem na północ od zalewu. Jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od kamieni, które wydobywano tu w celu budowy różnych ważnych obiektów w większych okolicznych miejscowościach. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z 1615 r., jednak najstarszym zachowanym zabytkiem we wsi jest XIX-wieczna, murowana kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Gromnicznej. W Kamionce spędził dzieciństwo ksiądz Roman Sitko, w 1999 r. ogłoszony błogosławionym. W czasie drugiej wojny światowej prowadził on tajne nauczanie kleryków, za co został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tam zginął, zamordowany przez obozowego nadzorcę. Na polanie Kamionka-Sekwestr, gdzie niegdyś stał jego rodzinny dom, obecnie znaleźć można pamiątkowy kamień i krzyż, a ze studni zaczerpnąć krystalicznie czystą wodę. W Izbie Pamięci w budynku Domu Kultury w Kamionce pozostały również pamiątki po wspomnianym już pisarzu, Wilhelmie Machu. Jego imieniem nazwano Szkołę Podstawową w Kamionce.

Trasa zawodów Kellys Cyklokarpaty nie przejeżdża przez samą Kamionkę. Odbija na zachód nieopodal wsi, na wysokości miejsca biwakowego. Jest to ogrodzony teren ze stołami, ławami i miejscem na ognisko. Maratończycy będą przejeżdżać również niedaleko kilku ciekawych miejscowości: są to Niwiska, Blizna i Ocieka, o których słów kilka poniżej.

Chociaż zawodnicy nie będą kierować się główną drogą na Niwiska – organizator przewidział dla nich bardzo krętą i wymagającą ścieżkę leśną – warto zwrócić uwagę na tę wieś. Lokowana została w 1565 r. na prawie magdeburskim, a jej społeczność tworzyła istna mieszanka etniczna, złożona między innymi z Polaków, Tatarów, Wołochów, Niemców, Rusinów, Czechów, Szwedów i Żydów. Z późniejszych dziejów wsi zachowało się kilka cennych zabytków, między innymi podworskie zabudowania z połowy XIX wieku (w tym dwór, spichlerz i oficyna), Kaplica Grobowa Hupków (dziedziców wsi) z 1874 r. , a także kościół pw. św. Mikołaja z 1880 r., a w nim późnobarokowe ołtarze.

Dwudziesty ósmy kilometr trasy Mega i Giga to okolice wsi Blizna. Tu właśnie podczas drugiej wojny światowej istniał poligon wojskowy Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna. Jego budowy doglądał sam szef SS Heinrich Himmler. Poligon służył przede wszystkim do testowania rakiet V-1 i V-2. Dla upamiętnienia i ocalenia od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało znaczącą rolę podczas drugiej wojny światowej, z inicjatywy mieszkańców utworzono Park Historyczny Blizna. Można go zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9:00 – 17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 20:00. Więcej informacji na stronie http://www.parkhistorycznyblizna.pl.

Montaż głowicy rakiety V-2 przed odpaleniem z poligonu w Bliźnie. Zdjęcie pochodzi z ekspozycji w Parku Historycznym Blizna.

Ostatnią miejscowością na trasie maratonu jest Ocieka. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy, murowany kościół parafialny pw. św. Katarzyny. Na cmentarzu znajduje się kaplica grobowa rodziny Romerów z 1905 r., a w różnych częściach wsi natrafić można na poniemieckie bunkry i fragmenty wyrzutni rakiet V-2. Ciekawostką Osieki jest własny klub sportowy Victoria Ocieka założony w 2001 roku. Pierwotnie brał udział w rozgrywkach piłkarskich C klasy grupy dębickiej, następnie po likwidacji C klasy przeniesiony został do B. Od 2008 r. bierze udział w rozgrywkach klasy A grupy dębickiej.

Cmentarz i kościół w Ociece; autor: Marek69; źródło: Wikimedia.

Kamionka nie jest może bogata w szlaki piesze i rowerowe, ale na uwagę zasługuje niewątpliwie 40-kilometrowa trasa rowerowa Ropczyce – Kamionka – Ropczyce, idealna na niedzielny rozjazd po maratonie Kellys Cyklokarpaty lub po prostu rodzinną wycieczkę. Po drodze mijać będziemy oczywiście zalew w Kamionce i wspomnianą już polanę błogosławionego ks. Romana Sitki, ale również jeziorko polodowcowe w Sadykierzu, bunkry w Ociece oraz liczne przydrożne krzyże i kapliczki. Dokładny opis i mapka trasy rowerowej na stronie http://ostrow.gmina.pl/kultura/trasa-rowerowa.html.

Polodowcowe jeziorko w Sadykierzu; autor: Marek69; źródło: Wikimedia.

Baza noclegowa w okolicy Kamionki nie jest szczególnie rozbudowana. Jednak tym, którzy nie boją się chłodnych poranków i wieczorów polecam pole biwakowe w Kamionce, nad samym zalewem, gdzie zlokalizowane jest miasteczko zawodów. Za jedyne 8 zł od osoby można tu rozbić namiot i korzystać z boiska, placu zabaw, miejsca do grillowania i piaszczystej plaży. Więcej informacji: https://www.facebook.com/Pole-Biwakowe-w-Kamionce-173362152820713/

Zapraszamy do Kamionki, a na najbliższą edycję Kellys Cyklokarpaty zapiszesz się tu.

COMMENTS

DISQUS: 0