SÓL jest ok!

HomeDieta i żywienie

SÓL jest ok!

… ale nie w nadmiarze!

Sól kuchenna podobnie jak biały cukier szkodzi naszemu organizmowi o czym wiemy doskonale. Na okrągło powtarzane jest to w mediach czy literaturze. W dzisiejszym artykule zajmę się zamiennikiem białej soli kuchennej – solą himalajską.

Tradycyjna sól kuchenna składa się w 99% z chlorku sodu a pozostały 1% to substancje przeciwzbrylające. Suszona jest w wysokiej temperaturze, zatem jest to produkt rafinowany i wysoko przetworzony. Podczas produkcji biała sól w ogromnych ilościach dodawana jest praktycznie do wszystkiego, od czekolady poprzez wędliny, sery, chipsy czy gotowe mieszanki z przyprawami.

Nadmierne spożywanie soli może doprowadzić do:

  • nadciśnienia tętniczego
  • zawału serca
  • wylewu
  • udaru mózgu
  • chorób nerek
  • zatrzymywania wody w organizmie.

Oczywiście sól w naszej diecie też jest niezbędna, gdyż wspomaga wiele procesów chemicznych. Niestety, jest ona spożywana w ogromnych ilościach, dlatego też powinniśmy się postarać o wprowadzenie do naszej diety zdrowszej alternatywy dla soli kuchennej.

Sól himalajska, którą proponuję jest najzdrowszym rozwiązaniem, które do tej pory poznałam. Jest typem soli krystalicznej od barwy białej przez jasnoróżową do ciemnoczerwonej. Wydobywana jest na głębokości około 600 metrów pod ziemią, u podnóża Himalajów, na terenie Pakistanu, gdzie miliony lat temu znajdował się słony ocean. Sól ta nie zawiera żadnych zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku, za to ma wiele właściwości prozdrowotnych. W swoim składzie ma około 80 mikro- i makroelementów, w tym sód, magnez, wapń, cynk czy żelazo. Sód jest bardzo ważny dla naszego organizmu.

Funkcje sodu w organizmie:

  • reguluje on objętość krwi, a przez to jej ciśnienie
  • bierze udział w skurczu mięśniowym
  • w czynnościach serca
  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dlatego też podczas aktywności sportowej sód jest jednym ze składników naturalnego izotoniku.

Sól himalajska ponadto wzmacnia i odtruwa organizm, eliminuje toksyny oraz może pomóc w przypadku cellulitu i wysypek skórnych. Na rynku taka sól jest dostępna w postaci drobno, bądź gruboziarnistej. Proponuję drugą opcję, gdyż mamy pewność, że zaopatrzyliśmy się w oryginalną sól himalajską. Osobiście w domu posiadam ten produkt w młynku podobnym do przechowywania m.in. pieprzu. Cena waha się od 5 zł do 15zł za kg. Dostępna jest w każdym supermarkecie, bądź sklepie z ekologiczną żywnością.

Smacznego!

COMMENTS

DISQUS: 0