Najpopularniejsze pedały zatrzaskowe do kolarstwa górskiego

HomeSprzętZESTAWIENIA

Najpopularniejsze pedały zatrzaskowe do kolarstwa górskiego

Poniższy wpis to początek nowej serii pod hasłem „Najpopularniejsze wśród czytelników #mtbxcpl” czyli powiedz czego używasz oraz – co ważniejsze – uzasadnij swój wybór. Miejscem dyskusji jest utworzona przez nas Grupa kolarska #mtbxcpl. Na początek wzięliśmy na warsztat pedały zatrzaskowe kolokwialnie nazywa „eSPeDami”, bo jak możecie zobaczyć w poniższym zestawieniu to właśnie rozwiązanie Shimano jest najpopularniejsze.


1Shimano SPD M520 – najpopularniejsze, bo ten model wskazało blisko 70 osób, a podstawowym argumentem przemawiającym za tą wersją jest kombinacja słów „tanie” i „dobre” co przekłada się także na najlepszy możliwy stosunek ceny do jakości. Wśród wad wymieniany jest fakt, że dość łatwo zapychają się błotem, ale to zasadniczo jest bolączka wszystkich wersji pedałów SPD od Shimano.

Komentarz, który chyba dobrze podsumowuje model M520 brzmi następująco:

M520 – prędzej wymienisz kolana niż te pedały. Deszcz, błoto, śnieg, szlify nic im nie straszne dla początkującego kolarza mast have jak WD-40.

Waga: 380 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl


2Shimano SPD M540 – drugi najbardziej popularny model, wskazany przez ponad 40 osób. Jak to ktoś napisał: „350g niezawodności, wytrzymałości i łatwości w serwisowaniu.” Coś w tym jest, bo sam jestem posiadaczem tego modelu i mimo przejechanych tysięcy km, do tego przekładek między kolejnymi rowerami testowymi nic tym pedałom nie dolega.

Inny komentarz z dyskusji. Swego rodzaju znak jakości:

M540 – nie do zajechania, moje dostałem od znajomego i mają już ok. 10 lat, przyjechały wiele kilometrów i maratonów MTB.

Waga: 354 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl


3Shimano XTR M9000 – tu nie ma przypadku. W ankiecie wskazało je blisko 30 osób. Jeśli przyjrzeć się dokładnie liście osób, które wskazały ten model to nie ma złudzeń. To sprzęt dla profesjonalistów, a wiele z tych osób regularnie wręcz staje na podium, także najwyższym stopniu. Ten model na przestrzeni lat miał wiele zmian, a jak widać nasi czytelnicy doskonale znają się na temacie i wiedzą, że sprzęt z najwyższej półki wymaga trochę więcej.

Trzeba doglądać łożyska i regulować jak się luzy pojawią. Na plus na pewno waga. Bardziej otwarta budowa w porównaniu do wcześniejszych modeli.

Waga: 310 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl


4Shimano XT M8000 – równie popularne jak XTR’y, również wskazywane przez osoby regularnie się ścigające. Jeden z użytkowników napisał: „XT M8000 – jak zawsze niezawodne w każdych warunkach.”, ale chyba najlepszy komentarz na temat ich długowieczności to co napisała Karolina Furlepa:

XT po moim chłopaku. Bo „są lekko zużyte, ale dla ciebie całkiem dobre” :)

Waga: 340 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl


5Look S-Track – im dalej w las tym ciemniej i obraz wyłaniający się z komentarzy już nie jest taki jednoznaczny. Model S-Track wskazało 12 osób, a użytkownicy zwracają uwagę na to, że na początku wymagają większego przygotowania do jazdy oraz bardziej precyzyjnego ustawienia bloków, co potem przekłada się na większy komfort jazdy.

Lekkie, tanie, ładne. Mi trzymają idealnie trzeci sezon, tylko trzeba dobrze wysokość bloków ustawić, jak są dobrze wyregulowane to nie ma szans żeby puściły.

Waga: 284 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl


6Crank Brothers eggbeater 3 – osiem głosów na ten model pedałów od CB. W sumie w ankiecie wymienione zostały cztery modele, które zebrały 18 głosów. Jak widać rozwiązanie CB ma swoich zwolenników, ale w komentarzach niestety nie brakuje słów krytyki. Ale jako się okazuje jeśli jesteś „pure MTB” to i „jajcarze” powinny być na Twoim wyposażeniu:

Tylko egg’beatery jeśli jeździmy prawdziwe MTB, a nie suche „mtb asfaltowe”.

Waga: 304 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl7Time ATAC XC 6 – aktualnie w ofercie tego producenta jest pięć wersji numerowanych parzystymi liczbami od 2 do 12. Szóstka akurat wypada w połowie i pewnie dlatego też ten model jest najpopularniejszym ze wszystkich dostępnych – 6 głosów. W sumie rozwiązania Time zebrały 19 głosów. Co ważne w zasadzie same pochlebne komentarze, które aż miło cytować:

Time – bo nie trzymają nogi jak beton, mają lekki luz wzdłuż osi pedału oraz skrętny, co jest dobre dla kolan. Poza tym cały korpus z kompozytu/karbonu, zero śrubek czy elementów metalowych, które mogłyby się uszkodzić od walnięcia w kamień.

Tylko Time. Bezawaryjne, bezproblemowe, nie da sie ich zapchac błotem.

Waga: 292 g / Najtaniej znajdziesz na Ceneo.pl

Kolejnymi wskazanymi w ankiecie modelami, które zebrały po kilka głosów są Shimano PD-M780, nieprodukowane już Time ATAC Alium, najtańszy model Crank Brothers czyli eggbeater 1 oraz dedykowane do trochę cięższego kolarstwa górskie model Shimano SPD M530. W momencie kiedy piszę ten tekst w ankiecie wymienionych jest 26 różnych modeli pedałów zatrzaskowych.

Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji o pedałach to tu jest cały czas aktywna ankieta oraz wszystkie wypowiedzi użytkowników.

COMMENTS

DISQUS: 1