Mistrzostwa Europy w maratonie 2017 – Svit, Słowacja

HomeZapowiedzi

Mistrzostwa Europy w maratonie 2017 – Svit, Słowacja

W dniach 11-13 sierpnia 2017 po raz pierwszy w historii Słowacja będzie gościć Mistrzostwa Europy w maratonie MTB a co za tym także najlepszych zawodników z całego kontynentu. Wyścig rozegrany zostanie u podnóża Tatr, a miastami gospodarzami są Svit i Poprad.

Tegoroczny wyścig znany jako Horal MTB Race rozegrany zostanie po raz 18. Na starcie spodziewanych jest około 250 profesjonalnych kolarzy, 900 amatorów oraz 500 dzieci. Do tego tysiące kibiców. Dla startujących zostanie przygotowanych pięć różnych tras o łącznej długości 350 km.

Na starcie wśród profesjonalistów powinni pojawić się m.in. Jaroslav Kulhavy, Krystian Hynek, a Słowację reprezentować będzie Tomas Visnowsky – aktualny mistrz Słowacji w maratonie MTB.

Jeśli chodzi o trasę to jej najbardziej charakterystycznym punktem oraz jednocześnie najwyższym na trasie jest Kralova Hora na wysokości 1948 metrów, przez niektórych nazywana słowackim Mont Ventoux.

Przygotowania do Mistrzostw idą pełną parą angażując wiele osób. W dniu wyścigowych pracować będzie nawet 300 wolontariuszy. W środę odbyła się wizytacja przedstawiciela Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC) – sekretarzaa Enrico Della Casa oraz Prezesa Słowackiego Związku Kolarskiego Petera Privara. Byli także dyrektor sportowy cyklu SLOVAK XCM Tour Ivan Zima oraz sędzia Richard Gross.

W tym roku rozegrany zostanie także Eliminator, którego trasa licząca około 1 km zostanie wyznaczona w Popradzie. Wyścig odbędzie się w piątek 12 sierpnia.

Wyścigi towarzyszące rozegrane zostaną w sobotę 12 sierpnia na następujących dystansach:

  • Krejzi – 135 km / 4800 m
  • Lejzi – 73 km / 1800 m
  • Senzi – 43 km / 1300 m
  • Izi – 20 km
  • Dejzi – 17 km / 350 m (wyścig szosowy)

Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w niedzielę 13 sierpnia na następujących dystansach:

  • ME XCM Elita mężczyzn – 135 km / 4800 m
  • ME XCM Elita kobiet oraz mężczyźni Masters 40+ – 73 km / 1800 m

Ponadto w ramach imprezy rozegrany zostanie jeden z etapów dziecięcego Peter Sagan Tour. Warto dodać, że Horal MTB Race jest zaliczany do aż trzech różnych cykli – Slovak XCM Tour, Skoda Bike Open Tour oraz Intersport Marathon Series.

Historia

Mistrzostwa Europy w maratonie MTB rozgrywane są od 2002 roku. Najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyli Brytyjczycy, Niemcy, Szwajcarzy, Norwedzy oraz Francuzi. Wśród triumfatorów mamy takie nazwiska jak Christoph Sauser, Thomas Dietsch, Jaroslav Kulhavy, Alban Lakata Gunn Rita Dahle Flesja, Jolanda Neff, Esther Suss czy Sabine Spitz.

Richard Gross – sędzia główny:

Miałem okazję być w Singen w 2015 oraz w Siguldzie w 2016. Tamte trasy nie mogą się w żaden sposób mierzyć z tą na Słowacji. Długość, przewyższenia oraz najwyższy punkt na poziomie 1948 metrów powodują, że to będzie iście alpejski maraton.

To jest trasa, która będzie sprawdzianem dla wszystkich zawodników. Moim zdaniem nawet najlepsi będę mieli ogromny problem, żeby zejść poniżej sześciu godzin. Bez właściwego przygotowania nie ma tu mowy o dobrym wyniku.

Enrico Della Casa – Sekretarz Generalny UEC:

Jeśli porównać trasę na Słowacji z tymi z ostatnich lat to można jasno stwierdzić – europejski czempionat w maratonie MTB wraca do swoich korzeni czyli w góry. Jestem naprawdę zadowolony, że spośród wielu kandydatów wybraliśmy właśnie Słowację.

COMMENTS

DISQUS: 0