Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym 2017 – Sławno [zapowiedź]

HomeSportZapowiedzi

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym 2017 – Sławno [zapowiedź]

Trzy lata temu w Bytowie wichura zdemolowała trasę, rok temu w Lublinie było lodowisko. W Sławnie też raczej nie obejdzie się bez atrakcji, bo główne niedzielne wyścigi mają poprzedzić co najmniej dwa dni z siarczystym mrozem. Także niestety nie ma chyba co liczyć na błotniste warunki znane wszystkim tak dobrze z przełajów w krajach Beneluxu.

A jeszcze kilka dni temu w Sławnie było tak:Z dnia na dzień trasa robi się jednak coraz bardziej zmrożona, twarda, szybka, a dodatkowe opady śniegu przykrywają całe błoto… i lód…Obrońcy tytułów

W Sławnie swoich koszulek z orłem będą bronić m.in. Marek Konwa, Marceli Bogusławski oraz Tomasz Rzeszutek. Start w Sławnie ma być ostatnim w karierze dla Bartosza Pilisa, który zapowiedział rozwód z kolarstwem.

Aktualną mistrzynią Polski jest Olga Wasiuk, która na początku tego sezonu przełajowego poinformowała o zakończeniu swojej kariery przełajowej. Rita Malinkiewicz cały czas boryka się z kontuzją. W tej sytuacji jedyną zawodniczką broniącą tytułu będzie Patrycja Lorkowska, która w styczniu 2016 triumfowała w juniorkach, a teraz jest pierwszoroczną orliczką.

Faworyci

W elicie / U23 mężczyzn walka o koszulkę z orłem rozegra się prawdopodobnie między Markiem Konwą, Marcelim Bogusławskim oraz Mariuszem Gilem. Na starcie zabraknie niestety Kacpra Szczepaniaka, który chwilowo pauzuje. Walka o kolejne lokaty rozegra się z kolei między Bartoszem Miklerem, Bartoszem Pilisem, Adamem Żuberem. Na pewno swoją obecność będą chcieli zaakcentować także zawodnicy z szosy…

W juniorach wśród faworytów na pewno wymienić trzeba Wojciecha Ceniucha, Stanisława Nowaka oraz Arkadiusz Mirka. W Masters I o koszulkę z orłem walczyć na pewno będą Maksymilian Bieniasz, Jarosław Wolcendorf, Piotr Rakiewicz i Marcin Kobiałka. W Masters II warto obserwować Andrzeja Michniaka, Mirosława Bieniasza, Jakuba Wolcendorfa czy Michała Bogdziewicza.

Wśród kobiet rozegrany zostanie wyścig łączony trzech kategorii – elita / U23 / juniorka. Najmocniejszą zawodniczką sezonu wydaje się być orliczka Patrycja Lorkowska, ale kroku dotrzymują jej Magdalena Sadłecka, Katarzyna Solus Miśkowicz oraz Gabriela Wojtyła. Z bardzo dobrej strony pokazała się ostatnio w Katowicach Patrycja Świerczyńska.

Także krótko mówiąc – to jest kolarstwo, ścigasz się do końca, a wygranym jesteś dopiero po przekroczeniu linii mety.

Mistrzowie, którzy nimi nie zostaną

Według nowych przepisów tytuły mistrzowskie mogą zostać rozdane tylko w przypadku jeśli w danej kategorii męskiej wystartuje co najmniej 6 zawodników, a w kobiecej co najmniej 4 zawodniczki. Marginalizacja niektórych kategorii jest także jasno wyrażona w programie Mistrzostw, ponieważ wyścigi tych „słabych” kategorii (Masters V, Kobiety Masters oraz Kobiety Cyklosport) zaplanowane są na sobotę na godzinę 10.00.Program

Z racji krótkiego dnia organizatorzy zdecydowali się jak co roku rozbić rywalizację na dwa dni. Gdybym to ja miał układać program MP CX to z racji zaangażowania w dyscyplinę oraz zwiększenia jego widowiskowości wszystkie „dorosłe” kategorie zrobiłbym jednego dnia, a juniorskie drugiego. W efekcie wszyscy Mastersi, ich znajomi byliby także na miejscu w czasie wyścigu elity. A tak zostaje albo wypad na jeden dzień albo dwie wycieczki dzień po dniu, bo niestety z bazą noclegową jest różnie.

Pamiętam z Bytowa i Lublina, a wcześniej także z Bieganowa, że Mastersi (I i II) zawsze rywalizowali tego samego dnia co Elita. Efektem tego był chociażby poniższy obrazek. Jak będzie w tym roku? Okaże się już w najbliższy weekend.TrasaDla osób, które do Sławna nie przyjadą, a będą chciały obejrzeć rywalizację, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie relacja wideo na żywo na kanale KPSPORT.PL:Do zobaczenia w Sławnie!

COMMENTS

DISQUS: 0