AMŚ: dominacja w MTB i całych mistrzostwach [PR]

HomeINFORMACJE PRASOWE

AMŚ: dominacja w MTB i całych mistrzostwach [PR]

Rywalizacja w kolarstwie górskim podczas Akademickich Mistrzostw Świata na Filipinach zakończyła się wielkim sukcesem Polaków. W ciągu dwóch dni w ramach wyścigów XCE eliminator oraz XCO cross-country nasi zawodnicy zdobyli aż 6 medali.

W weekend przyszedł czas na rywalizację w kolarstwie górskim. Organizatorzy mistrzostw przygotowali bardzo ciekawą trasę. Były na niej sztywne krótkie podjazdy, „rockgarden”, wiele band, małych hopek, oraz solidny drop z możliwym objazdem. Ponadto w ramach imprezy odbywały się wyścigi dodatkowe, w których startowali zarówno dorośli jak i dzieci. Dzięki temu uczestników mistrzostw świata dopingowało kilkaset osób. W sobotę odbyły się sprinty XCE. Po eliminacjach czyli jeździe indywidualnej na czas wiadomo już było, że Polacy będą jednymi z  faworytów do medali. Marta Turoboś wykręciła drugi czas, z kolei wśród panów najlepszy czas uzyskał Piotr Kurczab wyprzedzając zaledwie o 0,03 sek. Marcina Kawalca. Mocni byli również reprezentanci Niemiec i Japonii. Ostatecznie Marta Turoboś zdobyła srebrny medal, zaś akademickim mistrzem świata XCE został Marcin Kawalec. Niestety drobny błąd Piotra w półfinale spowodował upadek i brak kwalifikacji do finału. Na pocieszenie zostało zwycięstwo w finale B i 5 miejsce.


akademickie mistrzostwa świata reprezentacja polski filipiny 2016 medale


W niedzielę przy jeszcze większym upale przyszedł czas na walkę w olimpijskiej formule kolarstwa górskiego czyli w cross-country. Panie miały do pokonania 5 okrążeń zaś panowie 7. Patrząc na sobotnie wyniki Polska ekipa z optymizmem patrzyła na finał rywalizacji. Tak też również były. Od samego początku zaatakowały nasze dwie zawodniczki, Niemka oraz Japonka. Po 2 rundach sytuacja w miarę się wyjaśniła. Na czele jechała Niemka z kilkusekundową przewagą nad Aleksandra Podgórską, a za nią z nieco większą stratą Marta Turoboś. Japonka z rundy na rundę traciła dystans. Ostatecznie wyścig zakończył się w takiej właśnie kolejności a Polska wzbogaciła swój dorobek medalowy o srebro i brąz. O godzinie 14:00 wystartowali panowie. Od samego początku niezwykle szybko wyrwali do przodu Piotr Kurczab i Marcin Kawalec, wraz z Niemcem, Słowakiem, Japończykiem i Malezyjczykiem. Niestety poważny upadek tego ostatniego na pierwszej rundzie pozbawił go szans na walkę o miejsca medalowe. Nasi reprezentanci świetnie współpracowali w pełni kontrolując wyścig. Od 3 okrążenia jechali we tróję z Niemcem, którego co kilkaset metrów zrywali nadszarpując jego siły. Na finałowej rundzie Polacy mieli już ok. 1,5 minuty przewagi i niezagrożeni wjechali na metę. Warto zaznaczyć, iż nie walczyli między sobą tylko wspólnie, trzymając się za ręce wjechali na metę. Niesamowity gest przyjaźni tych dwóch niezwykle utalentowanych kolarzy.To było niezapomniane 7 dni. Wcześniejsze przygotowania do wyjazdu, powołanie kadry, kwestie logistyczne – to  były długie godziny pracy. Jednak mimo dużego zmęczenia i wielu obowiązków cała ekipa niesamowicie się zżyła tworząc prawdziwą drużynę. Zauważyły to również inne reprezentacje i organizatorzy – mówi Grzegorz Miedziński kierownik ekipy. Mam nadzieję, że zdobycie na początku sezonu, w tak trudnych warunkach, na drugim końcu świata aż 9 medali podczas Akademickich Mistrzostw Świata pokazuje, że kolarstwo akademickie w Polsce ma ogromny potencjał. Liczę, że będzie to wystarczający sygnał dla niektórych władz uczelni i instytucji państwowych, aby mocniej i rozsądniej inwestowały w tę dyscyplinę – podsumowuje Grzegorz Miedziński.

COMMENTS

DISQUS: 0