Wyścigi kwalifikacyjne na IO w Rio

Wyścigi kwalifikacyjne na IO w Rio

REKLAMA
Katarzyna Solus Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – Scott Scale Rio #‎seRIOusgames‬
Wyniki – 20-21 sierpnia 2016
Jordan Sarrou (BH SR Suntour KMC) – Próba olimpijska – Rio, Brazylia
Daniela Campuzano (DC Bike Team) – Próba olimpijska – Rio, Brazylia
Henrique Avancini (Cannondale Factory Racing) – Próba olimpijska – Rio, Brazylia

Co prawda PZKol ogólne kryteria kwalifikacyjne na IO w Rio podał w kwietniu, ale do końca roku miały być doprecyzowane wyścigi, z których wyniki będą brane pod uwagę.

Przypomnijmy kryteria.


Kryterium I:

Kwalifikację do olimpijskiej reprezentacji Polski Rio de Janeiro uzyskają zawodnicy i zawodniczki, którzy dwukrotnie zajmą wysokie miejsca w najważniejszych zawodach 2015r:

  • Igrzyska Europejskie (miejsca 1-6),
  • Mistrzostwa Europy (elita – miejsca 1-6; U23 – miejsce 1),
  • Mistrzostwa Świata (elita – miejsca 1-8; U23 – miejsce 1).

Dodatkowo kwalifikacja uzyskana wg kryterium  I musi być potwierdzona miejscem w przedziale 1-15 wśród kobiet oraz miejscem w przedziale 1-20 wśród mężczyzn przynajmniej w jednej edycji europejskich zawodów Pucharu Świata elity rozgrywanych od 1 stycznia 2016r do 1 czerwca 2016r. Pełna treść.


Oznacza to że Maja Włoszczowska, która zdobyła brązowy medal w Baku, a na Mistrzostwach Świata zameldowała się na miejscu 6 teoretycznie “bilet do Rio” ma w kieszeni, bo kryterium uzupełniające dotyczące Pucharu Świata spełniała przy każdym swoim starcie i podobnych rezultatów należy spodziewać się w zbliżającym się sezonie.


Kryterium II:

Kwalifikację do olimpijskiej reprezentacji Polski Rio de Janeiro 2016 uzyskają zawodnicy i zawodniczki z najmniejszą sumą miejsc w zawodach XCO elity Pucharu Świata i wyścigów kategorii HC. Uwzględnione zostaną maksymalnie cztery wybrane wyścigi rozgrywane w Europie, w terminie od 1 stycznia 2016 do 1 czerwca 2016r. Najgorszy rezultat uzyskany przez każdego z zawodników i zawodniczek nie będzie brany pod uwagę. Lista wyścigów uwzględnianych w kwalifikacjach zostanie opublikowana na stronie internetowej Polskiego Związku Kolarskiego w terminie do 31 grudnia 2015r. Pełna treść.

Wyścigi o których mowa powyżej zostały dziś wskazane przez PZKol w osobnym komunikacie:

  • KMC Bundesliga XCO – Goldtrophy Sabine Spitz Bad Säckingen/Niemcy – 9-10.04.2016
  • Puchar Świata XCO – Albstadt/Niemcy – 21-22.05.2016
  • Puchar Świata XCO – La Bresse/Francja – 28–29.05.2016

Warto też zwrócić uwagę na informację dodatkową:

O kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w pierwszej kolejności decyduje kryterium nr 1. Jeśli liczba zawodników zakwalifikowanych na podstawie kryterium nr 1 będzie mniejsza od liczby miejsc przyznanych dla Reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich, o pozostałych kwalifikacjach będzie decydowało kryterium nr 2.


Cały myk polega na tym, że na chwilę obecną Polska ma tylko jedno miejsce na IO w Rio. Wynika to głównie z problemów zdrowotnych Anny Szafraniec (Kross Racing Team), która w połowie sezonu musiała zrobić przerwę od ścigania oraz nieobecność Katarzyny Solus Miśkowicz (VW Samochody Użytkowe MTB), która w tym roku skupiła się macierzyństwie. W tej sytuacji w/w wyścigi będą podwójnie ważne, ponieważ od ilości zdobytych na nich punktów będzie zależeć to, czy w ogóle będziemy mieli możliwość wysłania dwóch zawodniczek. W przypadku mężczyzn sytuacja jest dużo bardziej dramatyczna, bo na chwilę obecną uzyskanie nawet jednego miejsca na IO w Rio będzie nie lada wyczynem.

COMMENTS

DISQUS: 0