Super Klasyfikacja MTB 2016

Super Klasyfikacja MTB 2016

Beef o Pucharze Polski – podsumowanie i refleksja (#niejestesmyalfaiomega)
Bartosz Borowicz (APS Polska Cozmobike) – Bike Maraton, Jelenia Góra
Kolarski weekend 19/2017 [relacja]
[PR] Chełm zaprasza na Puchar Polski w maratonie MTB
Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric) – Bike Maraton / PP XCM – Bielawa

Polski Związek Kolarski w osobie Pana Prezesa Wacława Skarula postanowił na własną rękę organizować / koordynować Puchar Polski w maratonie MTB (PP XCM) w sezonie 2016. Pierwsze rozmowy w tej sprawie miały miejsce w dniu 4 grudnia tego roku gdzieś między galą podsumowującą sezon a konferencją trenerów. W spotkaniu wzięło udział kilku organizatorów, co prawdopodobnie zaowocuje w sumie kilkoma edycjami PP XCM. Z tego co mi przekazano, to nagrody finansowe per edycja mają być zmniejszone oraz wręczane open (elita+cyklosport+masters). Rozpatrywana jest też opcja utworzenia wspólnego budżetu przeznaczonego na nagrody w generalce. Póki co nic nie zostało ostatecznie ustalone.

Wszystkie powyższe informacje przekazuję jako „zasłyszane”, bo sam na spotkanie w Pruszkowie nie zostałem zaproszony, a z tego co zostało mi przekazane to Pan Prezes Wacław Skarul przedstawił mnie jako osobę niewiarygodną, niezasługującą na zaufanie oraz ujawniającą prywatną korespondencję – prawdopodobnie chodzi o to. Widać za plecami łatwiej, bo podobne słowa na mój temat padły także w połowie listopada podczas spotkania na temat cross country.

PP XCM 2015

Współorganizując w październiku 2014 spotkanie odnośnie PP CXM wyszedłem z założenia, żeby budować a nie dzielić. Dlatego też zaproszenie do rozmów trafiło do prawdopodobnie wszystkich liczących się organizatorów maratonów na naszym podwórku. Może warto przypomnieć, że rok temu na spotkanie do Pruszkowa przyjechali przedstawiciele następujących cykli:

  • Bike Maraton
  • Cyklokarpaty
  • Bike Cross Maraton (Gogol MTB)
  • Kaczmarek Electric MTB
  • Maratony Kresowe
  • Mazovia MTB
  • MTB Cross Maraton (ŚLR)
  • Górska jazda w centrum Polski (MTB Opoczno)
  • Skandia Maraton

Zabrakło Poland Bike, ale bezpośrednio po spotkaniu rozmawiałem osobiście z Grzegorzem Wajsem.

Chcąc nie chcąc udało mi się przy jednym stole zgromadzić praktycznie wszystkich przedstawicieli kształtujących maratony MTB w Polsce. W efekcie powstał Puchar Polski, który rozegrany został od Bałtyku po góry, od Odry po Bug. Niestety w 2016 według mojej wiedzy tak dobrze nie będzie.

Dziel i rządź

Zarząd PZKol nie planuje liberalizacji interpretacji przepisu o imprezach zakazanych 1.2.019. Nadal mając licencję elita będziesz musiał jeździć tylko tam gdzie PZKol Ci pozwoli albo liczyć się z karami. Tym bardziej, że na dzień dzisiejszy w roboczym kalendarzu PZKol na 2016 z maratonów wpisana jest tylko Skandia Maraton oraz MP XCM w Jeleniej Górze (Bike Maraton) – kryzys urodzaju. Warto w tym miejscu dodać, że w 2016 w Polsce będziemy mieli prawdopodobnie tylko dwie zawodowe ekipy MTB UCI – Kross Racing Team oraz JBG-2. Reszta będzie działać w oparciu o zarejestrowane kluby w PZKol albo nie. To dobitnie pokazuje, że PZKol w temacie MTB umie działać tylko metodą kija.

Ponad podziałami

Wierzę, że inicjatywa i zaangażowanie, które miało miejsce przez cały 2015 roku wokół PP XCM powinno mieć swoją kontynuację. Z jakiegoś powodu w Pruszkowie w tym roku spotkała się mniej niż połowa ludzi, które jeszcze rok temu usiedli wspólnie do stołu. Wierzę, że skoro raz się udało, to możemy w imię idei popularyzacji sportu i maratonów MTB działać dalej razem.

Super Klasyfikacja MTB 2016

To na razie tylko tytuł roboczy. Można powiedzieć, że wzorowany na rankingu UCI albo niektórym znanym Związkowym Challenge. Zapraszamy wszystkich organizatorów, zapraszamy wszystkich zawodników niezależnie od wieku, płci, posiadanej lub nie licencji.

Zasady dla zawodnika

Podział na cross country i maraton. W cross country podział na płeć oraz kategorie elita oraz masters I lub I+II jeśli rozgrywane są razem – wtedy liczą się wyniki open.

W maratonach podział na płeć oraz wyniki open tylko z najdłuższego rozgrywanego dystansu.

W sumie sześć klasyfikacji (XCO ME, XCO MM, XCO KE, XCO KM, XCM M, XCM K).

Podział wyścigów na trzy kategorie (1,2,3 – w zależności od trudności trasy, poziomu sportowego itp), gdzie punkty zbiera 15 zawodników – ilość punktów zależna od kategorii wyścigu.

Przewidziana jest także klasyfikacja drużynowa, też liczona na zasadzie pucharowej czyli sumy punktów wszystkich sklasyfikowanych członków drużyny.

Zasady dla organizatorów zawodów

Do Super Klasyfikacji mogą być liczone dowolne zawody, których organizator zgłosi je do Super Klasyfikacji MTB, w regulaminie zawrze punkt o tym informujący oraz w ciągu 3 dni od zakończenia zawodów prześle do nas niezbędne wyniki.

W informacjach prasowych powinna się także pojawiać wzmianka, że zawody zaliczane są do Super Klasyfikacji MTB.

Zasady dla nas

Klasyfikacja aktualizowana nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Dedykowana, osobna strona obejmująca aktualizowane klasyfikacje, kalendarz wszystkich zgłoszonych zawodów, logotypy organizatorów, sponsorów oraz patronów medialnych.

Kto wygra?

To trochę jak z rankingiem UCI – albo ciułasz co weekend goląc ogóry albo jedziesz raz na jakiś czas porządny wyścig i zgarniasz podobną liczbę punktów. Odrobina taktyki na pewno się przyda.

Co wygra?

W chwili obecnej jeszcze nie ma niczego potwierdzonego, ale wstępnie przeprowadzone rozmowy pozwalają wierzyć, że nagród rzeczowych na pewno nie zabraknie. Co jeszcze? To się okaże, ale w pierwszym roku na wiele więcej bym nie liczył. Od czegoś trzeba zacząć – jeśli się uda, to będziemy dążyć do zorganizowania gali podsumowującej na przełomie października i listopada.

I teraz pytanie do Was

Czy organizujemy Super Klasyfikację MTB 2016?

Wyniki

Loading ... Loading ...

COMMENTS

DISQUS: 2