Kto zostanie Mistrzem Polski w kolarstwie górskim? [2015]

Kto zostanie Mistrzem Polski w kolarstwie górskim? [2015]

MP MTB 2015 – transmisja na żywo
Komentarze postartowe 28(2)/2013
Program Mistrzostw Polski MTB 2014
Maciej Jeziorski (KROSS ProCycling.pl) – MP MTB 2015 – Sławno
Wyniki Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim 2014

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim w tym roku będą rozegrane w Sławnie i rozrosły się do czterech dni rywalizacji. Pierwszego dnia mamy sztafety, drugiego eliminatora, a trzeciego i czwartego to co najważniejsze czyli cross country.

Sztafety (XCR)

W ostatnich dwóch latach po tytuł sięgała ekipa Sante BSA, która dziś już nie istnieje a zawodnicy rozeszli się po różnych klubach. W tej sytuacji trudno wskazać faworyta, bo na liście startowej naprawdę sporo mocnych ekip. W sumie na liście zgłoszonych są 32 ekipy, jednak tych spełniających formalne wymogi pewnie będzie tylko kilka (2xelita, U23, junior). Tu będą mogły pokazać się ekipy takie KKW Superior Wałbrzych, MTB Silesia Rybnik czy gospodarze LKK LUKS Sławno. Prawdopodobnie swoje składy wystawią także Bieniasz Bike oraz WKK.

Eliminator (XCE)

W sumie to #nikogo, ale skoro jest włączony do programu Mistrzostw to trzeba coś o nim napisać. Najpierw hejt na trasę, bo w założeniach XCE miało być rozgrywane w mieście, by tworzyć widowisko na wąskich i krętych uliczkach oraz przyciągać uwagę ludzi. Na MP w Sławnie trasa wyścigu eliminacyjnego wykrojona jest z tej zasadniczej. Zważywszy, że to będzie piątek, to pewnie chętnych do kibicowania będzie jak na lekarstwo.

Do wyścigu XCE zgłoszonych jest na chwilę obecną 57 kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet w moim mniemaniu faworytkami są Monika Żur, Iwona Kurczab, Ola Dawidowicz oraz Stefania Staszel. Wśród mężczyzn wskazanie faworyta jest dużo trudniejsze. Na pewno powalczą Borys Góral, Marcin Kawalec, Rafał Alchimowicz, Piotr Konwa, Patryk Adamkiewicz, Kuba Zamroźniak, Tomasz Drożdż czy Wojtek Halejak.

Cross country (XCO)

W sobotę najpierw wyścigi o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego w kategoriach młodzik, młodziczka, junior młodszy oraz juniorka młodsza. Niestety tych kategorii nie śledzę zbytnio, więc trudno mi tu wskazać faworytów. Popołudniu, o 15.00 na trasę ruszą Mastersi. Co ciekawe i budujące, w tym roku na chwilę obecną zapisanych jest już 59 zawodników! To dwa razy więcej niż w elicie, gdzie zapisanych jest 29 zawodników oraz trzykrotnie vs kategoria U23 mężczyczn, gdzie zapisanych jest 18 zawodników.

Kategorie Masters podzielone są na cztery, do tego dochodzi jeszcze Cyklosport. W przypadku kobiet “zwycięstwo” sprowadza się do ukończenia wyścigu, bo prawdopodobnie po raz kolejny zabraknie zawodniczek do wypełnienia podium. Wśród mężczyzn o koszul z orłem powalczą na pewno Rafał Nogowczyk, Jarosław Miodoński, Mirosław Bieniasz, Krzysztof Gierczak, Michał Bogdziewicz, bracia Paweł i Michał Górniak czy Michał Kostrzewa. Na pewno miejsca na najwyższym stopniu podium łatwo nie odda także Jacek Brzózka

Niedziela to wyścigi w najważniejszych kategoriach – junior, juniorka oraz U23 i elita kobiet oraz mężczyzn. Kategoria juniorów jest jedną z liczniej obsadzonych (~50 zawodników), więc tym bardziej zapowiada się na pewno zacięta walka. Pierwsze skrzypce będą zapewne grać Marceli Bogusławski, Filip Helta, Tomasz Budziński, Tomasz Rzeszutek czy Wiktor Hudyka.

Wśród juniorek faworytką jest Gabriela Wojtyła, która zapewne będzie musiała walczyć przede wszystkim z trasą, a nie z rywalkami. Pozostałe dwa miejsca na podium prawdopodobnie rozdzielą między sobą Magdalena Zielińska, Patrycja Piotrowska Marta Lach oraz Estera Siarka.

Wyścigi Orlików (U23) oraz elity rozegrane zostaną tradycyjnie wspólnie, dekoracja będzie top3 open oraz top3 U23 a to oznacza, że ktoś może wyjechać ze Sławna z dwiema koszulkami z orłem na piersi. Wśród elity kobiet oczywistym faworytem jest Maja Włoszczowska, a walka rozegra się raczej o pozostałe stopnie na podium. Wśród kobiet możemy się spodziewać dość wyrównanej rywalizacji między Olą Dawidowicz, Moniką Żur oraz Paulą Gorycką. Niestety w rywalizacji zabraknie w tym roku Anny Szafraniec oraz Katarzyny Solus Miśkowicz. Co ciekawe na liście startowej jest teraz tylko 7 zawodniczek w elicie oraz 10 zawodniczek w U23. Wśród orliczek pierwsze skrzypce pewnie będzie grać Monika Żur, która wraz pozostałymi zawodnikami 4F Scott budowała formę w Livigno (zaraz po MP są Mistrzostwa Europy w Lugano). Pozostałe stopnie podium U23 rozegrają między sobą Aleksandra Podgórska, Marlena Droździok oraz Stefania Staszel.

Wśród elity mężczyzn do walki o koszulkę z orłem staną przede wszystkim Bartłomiej Wawak oraz Marek Konwa, którzy w miniony weekend na Pucharze Czech w Brnie jechali “łeb w łeb”.  W zeszłym roku dużą niespodzianką było trzecie miejsce Marcina Kawalca. Ciekawe czy także w tym roku będzie w stanie powalczyć o tak wysoką lokatę. Na pewno nie bez walki o podium będzie między Wojtkiem Halejakiem, Piotrem Brzózką, Rafałem Alchimowiczem oraz Piotrem Kurczabem, Wśród orlików prawie pewniakiem do tytułu jest Bartłomiej Wawak. Na pewno powalczą także Bartosz Mikler, Kuba Zamroźniak, Piotr Konwa.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim, żeby noga podawała, sprzęt był niezawodny, nie zapominali o postawie fair play, a na trasie głośnego turbodopingu! A jeśli będziecie na miejscu, to pamiętajcie o #mtbxcpl – działa zarówno na FB, Twitterze, jak i Instagramie.

COMMENTS

DISQUS: 0