HomeINFORMACJE PRASOWEJBG-2

[PR] MP XCM 2014 – Szafraniec i Kowal ze złotem

Zakończyły się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB zarówno elity, jak i amatorów. W sumie na starcie stanęło ok. 1000 zawodników. Najlepsza wśród pań była Anna Szafraniec, a wśród panów dominowali kolarze JBG-2: Mariusz Kowal, Bartłomiej Wawak oraz Adrian Brzózka.

Zawody w Obiszowskim Pike Parku w niedzielę rozpoczęły się już o 9 rano. Od rywalizacji podopiecznych szkółek kolarskich. W sumie wystartowało ok. 200 uczestników.

– Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich to świetna inicjatywa organizatorów. Życzę im, żeby za rok liczba startujących się podwoiła, albo potroiła – mówił Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. Tak, tak minister zagościł w Obiszowie przede wszystkim ze względu na oficjalną inaugurację Narodowego Projektu Rozwoju Kolarstwa, którego pomysłodawcą jest Artur Chodor – Prezes MTB Obiszów. – Dlaczego akurat ten projekt postanowiliśmy dofinansować? Bo kolarstwo to sport, który można trenować właściwie przez cały rok, który znacznie przyczynia się do ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży. Liczę, że dzięki temu programowi wychowamy kolejnych mistrzów na miarę Rafała Majki, czy Michała Kwiatkowskiego – zakończył Andrzej Biernat.

Po dzieciach i młodzieży na trasę wyjechała elita. Mężczyźni do pokonania mieli 105 km, a kobiety 70 km. Od początku w elicie mężczyzn z przodu trzymał się Mariusz Kowal oraz Bartłomiej Wawak, wśród pań natomiast uciekała Anna Szafraniec. I to właśnie zawodniczka Cross Racing Team została mistrzynią Polski – 2:29:50. – Ten tytuł jeszcze bardziej zmobilizuje mnie do cięższej pracy – mówiła na mecie szczęśliwa Anna Szafraniec. – Trasa była piekielnie trudna, ale świetnie oznakowana i bezpieczna – dodała Szafraniec. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Rita Malinkiewicz, która jednocześnie wygrała rywalizację w kategorii U-23 oraz Karolina Kozela. Warto dodać, że 2. zawodniczka do Anny Szafraniec straciła aż 17 minut. Wśród panów triumfował Mariusz Kowal (JBG-2). – Jestem szczęśliwy, ale bardzo bardzo zmęczony. Trasa bardzo trudna i ktoś, kto nie był przygotowany na 100 proc. nie miał tu szans – mówił mistrz Polski XCM. Mistrzem Polski amatorów został świetnie znany w świecie MTB Andrzej Kaiser – 2:39:22, który wyprzedził Macieja Kasprzaka oraz Piotra Truszczyńskiego. Na najkrótszym dystansie, czyli 35 km triumfował Piotr Iciaszek (Jama Wałbrzych). Wśród pań na tym dystansie najszybsza była Paulina Bielińska.

Po zawodach powiedzieli:

Wacław Skarul – Prezes Polskiego Związku Kolarskiego:

– Kolejna bardzo udana impreza w Obiszowie. Piękna pogoda, świetna rywalizacja, trochę martwi mnie mała frekwencja w elicie pań, ale poza tym jestem bardzo zadowolony. Wygrała moja faworytka, czyli Ania Szafraniec, a wśród panów nie dziwi mnie dominacja ekipy JBG-2.

Artur Chodor – Dyrektor Zawodów, Prezes MTB Obiszów Team

– Kolejna impreza w tym roku za nami. Muszę przyznać, że ta była dla mnie wyjątkowa i to nie tylko dlatego, że w randze mistrzostw Polski. Bardzo się cieszę, że oficjalnie udało się zainaugurować Narodowy Program Rozwoju Kolarstwa. Mam nadzieję, że pilotaż okaże się strzałem w dziesiątkę i od stycznia ruszymy pełną parę .

COMMENTS

DISQUS: 0