HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Cezary Zamana zaprasza do Olsztyna! + opis trasy

Start w niedzielę 31 sierpnia ze stadionu leśnego. W tym roku trasa została niemal całkowicie zmieniona. Odwróciliśmy jej kierunek oraz zrezygnowaliśmy z długich odcinków szutrowych i asfaltowych w stronę Cerkiewnika, na rzecz leśnych dróg i singli w Lesie Miejskim.

Fit jest zdecydowanie łatwiejszy względem poprzedniej edycji. Nie będzie trudnych singli, a dystans skróci się do 23 km. Przewyższenia osiągną 300 m.

Dystanse Mega i Giga będą prawdziwą ucztą! Przewyższenia wzrosną. Trasa Giga osiągnie 1300 m. Na Mega będzie to 800 m. Smaku dopełni charakterystyka terenu, podnosząc poziom adrenaliny. W szczególności na singlach oraz szybkich zjazdach.

Trasa w Olsztynie to perła w cyklu Merida Mazovia MTB Marathon. Właśnie w tym miejscu odbywa się już po raz czwarty! Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Olsztyna Pan Piotr Grzymowicz.

Jak zawsze cztery dystanse. Hobby (8 km), Fit (23 km), Mega (56 km) oraz Giga, która liczy aż (88 km)!

Podczas Olsztyńskiej edycji zorganizowana będzie klasyfikacja dla mieszkańców Miasta. Wyłonimy najlepszego mieszkańca miasta w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga z podziałem na płeć. W klasyfikacji mogą wziąć udział mieszkańcy Miasta Olsztyna.

Jak zwykle nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Odbędą się zawody rowerowe dla najmłodszych pod patronatem Telewizji MiniMini+. Każdy mały uczestnik wydarzenia będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z Rybką MiniMini, które dostanie na miejscu w prezencie, wziąć udział w zabawach plastycznych i kole fortuny. Dla wszystkich dzieci przewidziane są drobne upominki

———————————————————–

Informacje o maratonie

31.08 Olsztyn – ul. Parkowa, Stadion Leśny.

godz. 10.30 – start dystansu Hobby;
godz. 11.30 – start dystansów Fit, Mega, Giga;
godz. 11.50 – start wyścigu Mini Mini

dystanse:

HOBBY – 8 km
FIT – 23 km
MEGA – 56 km
GIGA – 88 km

limit wjazdu na dystans Giga: 14:20

rozjazdy:
Fit – 19
Mega/Giga – 52

trudność: (1-6):
Hobby – 4
Fit – 4
Mega – 5
Giga – 5

bufety:
Fit – 14
Mega – 26, 46
Giga – 26, 46, 66, 78

opłata startowa: pkt 5 regulaminu

program zawodów:
sobota (30.08)
godz. 16.00-18.00 zapisy w Biurze Zawodów;
niedziela(31.08)
godz. 8.00 – 11.00 zapisy w Biurze Zawodów;
godz. 10.15 – ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów;
godz.10.30 – start dystansu Hobby;
godz. 11.15 – ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse Fit, Mega, Giga);
godz. 11.30 – start maratonu, dystanse Fit, Mega, Giga;
godz. 12.45 – dekoracja dystansu Hobby;
godz. 13.30 – dekoracja dystansu Fit;
godz. 14.30 – dekoracja dystansu Mega;
godz. 15.30 – dekoracja klasyfikacji Najlepszego Mieszkańca Olsztyna
godz. 16.00 – dekoracja dystansu Giga;

W godz. 09.00-15.00 – atrakcje na terenie miasteczka sportowego

godz. 11:00 – zapisy w Biurze zawodów do wyścigu Mini Mini+
godz. 11.40- start wyścigu Mini Mini+ dla najmłodszych
godz. 12.50 -14.00 – nauka jazdy na rowerach biegowych
godz. 09.00-15.00 – strefa rozrywki dla dzieci, plac zabaw pod namiotem
godz. 17.00 – zakończenie

———————————————————–

Opis trasy:

W tym roku trasa została niemal całkowicie zmieniona. Odwróciliśmy jej kierunek oraz zrezygnowaliśmy z długich odcinków szutrowych i asfaltowych w stronę Cerkiewnika, na rzecz leśnych dróg i singli w Lesie Miejskim.

Fit jest zdecydowanie łatwiejszy względem poprzedniej edycji. Nie będzie trudnych singli, a dystans skróci się do 23 km. Przewyższenia osiągną 300 m.

Dystanse Mega i Giga będą prawdziwą ucztą! Przewyższenia wzrosną. Trasa Giga osiągnie 1300 m. Na Mega będzie to 800 m. Smaku dopełni charakterystyka terenu, podnosząc poziom adrenaliny. W szczególności na singlach oraz szybkich zjazdach.

• Początek maratonu zaczniemy na płycie Stadionu Leśnego sztywnym i krótkim podjazdem po korzeniach.

• Pierwsze 8km pojedziemy szerokim szutrem. Będzie dużo miejsca na wyprzedzanie.

• 5 km, to szybki zjazd do mostu Smętka z zakrętem w prawo za mostem (w tym miejscu zachowajmy szczególną ostrożność)

• Na 9 km trasy czeka na Was pierwsze większe wzniesienie zakończone zjazdem po torze saneczkowym. UWAGA! Zjazd może wystraszyć, ale w praktyce jest łatwy do pokonania. Wystarczy nie używać przedniego hamulca i ustawić sylwetkę nisko przenosząc środek ciężkości za siodełko.

• 10-11 km – jazda po betonowych płytach, idealne miejsce na uzupełnienie płynów. Na końcu czeka zabezpieczony przez Policję asfaltowy przejazd. Prędkość będzie mała więc nie ma obaw o kolizję.

• 11.5 km – najtrudniejszy zjazd po dużych korzeniach przy jeziorze Żbik. Najedziemy na niego z dużą szybkością, początek zasygnalizuje piaszczysty fragment. Zalecane jest pokonywanie zjazdu prawą stroną. Środkowa część jest szybsza, ale trzeba posiadać duże umiejętności techniczne. Lewa strona należy do miłośników downhill.

• Po zjeździe będzie szeroka droga wzdłuż jeziora. Dalej nawrót przy Hotelu Manor. Następnie kierujemy się pod górę na najdłuższy podjazd (13.5 km, około 30m przewyższenia). Nagrodą za ciężką pracę będzie piękny widok na jeziora i okolice.

• 15km – bardzo szybki zjazd bez trudności technicznych do wioski Redykajny. Kolejne piękne widoki na rozlewisko rzeki Łyna.

• Do rozjazdu (20 km) będzie prowadziła leśna, szeroka droga. Fit na rozjeździe pojedzie na stadion 2 km szutrowym odcinkiem, znanym z pierwszych kilometrów maratonu (3-5km trasy).

• Mega i Giga po rozjeździe wjadą na żółte ścieżki XC jadąc nimi do 25km. Uwaga na wąski zjazd (22 km), na który najedziemy z dużą szybkością. Brak koncentracji może zakończyć się przygodą w rzece. To miejsce zasygnalizują wam dwa bardzo krótkie i sztywne podjazdy.

• Od 26-36 km trasa będzie powtórzona z pierwszego okrążenia. Następnie odbijemy na malownicze ścieżki wzdłuż rzeki do 39 km, gdzie wjedziemy na szutrową drogę prowadzącą do Ziołowej Doliny.

• Do 46 km będziemy jechać utwardzonymi szutrami po częściowo odkrytym terenie.

• Na 44 km czeka wymagający, zapiaszczony podjazd, tuż za wsią Kajny. Most za wioską jest lekko sfatygowany (uwaga na ubytki).

• 46-48 km – leśna droga z dużą ilością korzeni i zapiaszczonymi fragmentami.

• 49-55 km – powtórzenie odcinka z pierwszego okrążenia w tym żółty szlak XC.

• Na 55 km zaraz przed mostem Smętka i za żółtym szlakiem XC będzie rozjazd na dystans Giga, który pokona jeszcze raz pętlę Mega.

Ostatni kilometr to mozolna wspinaczka po szerokim i utwardzonym szutrze, który prowadzi do stadionu. Jest to idealne miejsce na przeprowadzenie ataku.

Cały dystans trasy ma charakter interwałowy, należy spodziewać się ciągłej zmiany biegów. Większość podjazdów to krótkie i sztywne górki, po których następuje szybki zjazd. Podłoże nie jest podatne na warunki atmosferyczne. Podczas opadów trzeba uważać na śliskie korzenie. Trasa w 80 proc. prowadzi po leśnych drogach i ścieżkach z dużą ilością korzeni. Polecamy mniejsze ciśnienie powietrza w oponach. Lekki bieżnik na oponie powinien w zupełności wystarczyć. Opon gładkich nie polecamy :)

COMMENTS

DISQUS: 0