HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Kresowe mistrzostwa w Czarnej Białostockiej

W Czarnej Białostockiej doszło do pierwszej w historii Maratonów Kresowych rywalizacji w jeździe indywidualnej na czas MTB. W słoneczne popołudnie, nad położonym w sercu Puszczy Knyszyńskiej, urokliwym Zalewem Czapielówka wyzwanie podjęło około 300 zawodników. Była to największa „czasówka” w pięćsetletniej historii Województwa Podlaskiego!

Runda licząca około 15km została w całości poprowadzona przez tereny leśne. Najmłodsi zawodnicy mieli do pokonania 5km. Trasa zyskała bardzo pozytywne opinie zawodników. W wielu komentarzach pojawiło się określenie „bajkowa”. Zawodnicy startowali z pięknego pomostu na zalewie. Na początek było mocne uderzenie w postaci technicznych single tracków. Potem trasa stawała się trochę szersza, aby umożliwić wyprzedzenie. Znalazły się również kilka niezbyt stromych wzniesień. Dopiero na ostatnich kilometrach przed metą szerokie szutry zachęcały do rozwinięcia sprinterskich prędkości.

Na trasie nie brakowało atrakcji. Puszcza Knyszyńska słynąca z bogatej flory i fauny, jest jedynym w Europie obszarem zbliżonym pod wieloma względami do tajgi (jako część Krainy Białowiesko-Knyszyńskiej). Bezpośrednie spotkanie z dzikiem stało się udziałem jednej z osób zabezpieczającej trasę. Na szczęście dzik wyczuł dobre intencje człowieka i minął go po przyjacielsku machając okrężnie ogonem :-).

Zapewne dopingu ze strony dzików nie potrzebował etatowy zwycięzca wyścigów z cyklu Maratony Kresowe, Litwin Sarunas Pacevicius, reprezentujący polską drużynę Sprint SBR Bank Team. Liczący 23 lata zawodnik z Kowna z bezpieczną przewagą wygrał Otwarte Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Jeździe Indywidualnej na Czas MTB. Najszybszym Polakiem okazał się powracający do wielkiej formy Łukasz Milewski z BLU Cersanit Team Refleks. Trzecie miejsce na podium zajął jego kolega klubowy Paweł Niechwiedowicz. Izabela Kłosowska (BLU Cersanit Team Refleks) po raz kolejny była poza zasięgiem pozostałych zawodniczek.

Zawody zostały rozegrane przy bezchmurnej pogodzie, mimo że w dni poprzedzające aura była kapryśna. Zdaniem pani Agnieszka Tarkawian, która pełni funkcję zastępcy burmistrza Czarnej Białostockiej, to nie jest przypadek. Miasto położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej ma specyficzny mikroklimat.

Ciepła woda w Zalewie i słońce przyciągnęły nad zalew liczne rzesze plażowiczów, z których wielu zamieniło się w kibiców. Doskonałe miejsce startu, tuż obok amfiteatru sprawiło, że ławeczki się zapełniły, a startujący kolarze byli gorąco oklaskiwani.

Wyjątkową atrakcją był występ Akordeonowego Trio Akord z Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Dźwięki ludowej muzyki szerokim echem niosły się nad Zalewem i czarowały wszystkich zgromadzonych. Było pięknie, kolorowo i w międzynarodowej obsadzie. Medale rozdano ogółem w ponad 30 kategoriach. Rozegrany został także wyścig Mikro dla przedszkolaków. Pełne wyniki i informacje na stronie www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0