Rafał Hebisz: w procesie treningowym nie uznaję kompromisów

HomeWynikiReprezentacja

Rafał Hebisz: w procesie treningowym nie uznaję kompromisów

image

Mija właśnie miesiąc od momentu kiedy Polski Związek Kolarski ogłosił, że wybrał Twoją kandydaturę. Dlaczego nie aplikowałeś do pierwszego konkursu, ogłoszonego w grudniu?

Taka decyzja wymagała dłuższego zastanowienia. Jestem zatrudniony w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, ponadto podpisałem kontrakt z grupą Sante BSA. Początkowo nie potrafiłem jeszcze ocenić, czy pogodzę wszystkie obowiązki. Taka decyzja wymagała skonsultowania się z prof. Markiem Zatoniem (moim przełożonym w pracy) i prezem grupy kolarskiej – Dariuszem Noceniem.

[sociallocker]

Jak minęły ostatnie tygodnie? Dostałeś już oficjalną nominację? Kiedy formalnie zacząłeś / zaczniesz pełnić funkcję trenera kadry mtb?

Najważniejszym zadaniem było sporządzenie planów szkolenia, aby ubiegać się o finansowanie z Ministerstwa Sportu. Następnie chciałem porozmawiać z każdym zawodnikiem/opiekunem, których biorę pod uwagę.

W tej chwili rozpocząłem już pracę szkoleniową z grupą młodzieżową.

W krótkiej rozmowie z Piotrem Kurkiem przyznałeś, że jednym z pierwszych wyzwań jest zorganizowanie zgrupowania kadry. Czy wszystko jest już ustalone?

Tak. Dzięki uprzejmości właściciela hotelu Koniuszy w Srebrnej Górze kadra młodzieżowa może już odbywać zgrupowanie treningowo-dydaktyczne.

Kiedy i gdzie odbędzie się zgrupowanie, kto na nim będzie, a kto będzie w szerokim składzie kadry MTB?

W tej chwili grupę juniorską tworzą Piotr Konwa, Sylwester Seweryn, Adrian Siarka, Łukasz Winiarski, Rita Malinkiewicz. Przygotowuje się tez grupa U23 – Monika Żur i Aleksandra Podgórska.

Zabrakło Twojej osoby podczas konferencji prasowej w Żerkowie. Andrzej Piątek zapowiedział, że triumfatorzy mogą liczyć na powołanie na Mistrzostwa Świata w RPA. Czy wszyscy zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostaną powołani?

Mistrzostwa Polski będą jedną z kwalifikacji. Ale osoba, która dostanie powołanie na Mistrzostwa Świata (zwłaszcza w kategorii elita) musi też pokazać dobrą dyspozycję w rywalizacji międzynarodowej. Dlatego przy powołaniach będę też brał pod uwagę wyniki Mistrzostw Europy i Pucharów Świata.

Czy mógłbyś przedstawić naszym czytelnikom zarys Twojego planu szkoleniowego kadry MTB na najbliższy rok?

Tak, w kwietniu i maju zawodnicy grup młodzieżowych będą uczestniczyć w zgrupowaniach treningowo-dydaktycznych oraz w wyścigach UCI na terenie Niemiec i Czech. Bezpośrednie przygotowania do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w każdej kategorii będziemy odbywać w Livigno. Zawodnicy kadry, którzy nie zostaną powołani na imprezy mistrzowskie nadal będą mogli liczyć na moją pomoc przy ustalaniu obciążeń treningowych. Nie chcę szkolić zawodników tylko w perspektywie bieżących potrzeb, lecz chcę ich przygotowywać w ujednoliconym i długofalowym procesie.

Do końca zeszłego sezonu byłeś nie tylko trenerem KTM Złoty Stok, ale także aktywnym zawodnikiem. Czy w tym roku rower idzie na przysłowiowy hak? I co z klubem – jest ktoś na Twoje miejsce?

W procesie treningowym nie uznaję kompromisów. Uważam, że sport trzeba uprawiać na możliwie najwyższym poziomie. Dlatego nie możliwe już było porozumienie z klubem KTM Racing Team. W październiku podpisałem kontrakt z grupą Sante BSA, który będę chciał wypełnić. Będę więc łączył funkcję zawodnika i trenera. Jednak w przyszłym sezonie (2014) najprawdopodobniej będę już tylko trenerem i pracownikiem naukowo-dydaktycznym.

Dziękuję za rozmowę i powodzenia w realizacji powierzonych zadań. 

[/sociallocker]

[srp]

COMMENTS

DISQUS: 0