Bardzo udany Maraton Kresowy MTB na Wileńszczyźnie

HomeINFORMACJE PRASOWE

Około 400 zawodników z Litwy, Polski, Białorusi i Rosji wystartowało w Maratonie Kresowym w podwileńskim Niemenczynie (lit. Nemenčinė) na Litwie. Na głównym wyścigu Kellys Maraton ponownie wygrali Sarunas Pacevicius i Sylvija Latozaite, oboje reprezentujący białostocką drużynę Sprint SBR Bank Team. Ogółem dziewiętnaście, z dwudziestu jeden pucharów do zdobycia na tym dystansie, zostało na Liwie. Świadczy to o tym, że w wyścigu wystartowali najlepsi maratończycy MTB tego kraju.

Autorem trasy był Marian Kaczanowski, Dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, trener młodzieżowej kadry narodowej Litwy w biathlonie. Trasa w porównaniu do ubiegłorocznej została wzbogacona o niezwykle ciekawe i widowiskowe single prowadzące brzegiem kilkudziesięciometrowej skarpy nad „Wilią”. Nie zabrakło podjazdów i zjazdów o różnej długości i stopniu nachylenia, Uczestnicy podkreślali wzorcowe oznakowania trasy, docenili również ogólny poziom przygotowania całej imprezy.

Dariusz Tasior – 6 miejsce w kat. M4, Półmaraton napisał: „Maraton na Litwie był naprawdę świetny. Dawno nie miałem takiej radochy ze ścigania się. Było czadersko, Fajna trasa, piękna pogoda, doborowe towarzystwo. Wynik sportowy dobry. 6 miejsce w silnej kategorii M4 w której poziom jest coraz bardziej wyrównany. Pierwsza szóstka zmieściła się w minucie a do podium zabrakło mi 30 sekund”

Rywalizacja była bardzo zacięta. Kellys Maraton wygrał z przewagą zaledwie 8 sekund Sarunas Pacevicius (SPRINT SBR Bank Team). Emocjonujący finisz o drugie miejsce rozegrali pomiędzy sobą kolejni reprezentanci Litwy Civilis Elijus (Top Team Litwa) i Pinatis Marius (My Bike). O błysk szprychy wygrał przedstawiciel drużyny Top Team Litwa, dla którego był to już siódmy start w historii Maratonów Kresowych.

Najszybszym zawodnikiem spoza Litwy był Białorusin Nawasad Yauheni, który jako piąty przeciął linię mety, tracąc do zwycięzcy zaledwie 10 sekund. Najlepszy z Polaków  Car Piotr (Mistral) zamknął pierwszą dziesiątkę. Podobnie jak w poprzednim wyścigu w Wasilkowie, w czołowej dziesiątce znalazło się ośmiu reprezentantów Litwy.

Dystans Kellys Maraton reprezentowany był przez osiem Pań, wszystkie ukończyły wyścig. Wygrała Sylvija Latozaite (SPRINT SBR Bank Team). Niecałe 2 minuty straciła do liderki Maratonów Kresowych Zaliauskaite Algirda, reprezentantka SK S -Sportas, która na Kresowych pojawiła się po sześcioletniej  przerwie. Na trzecim stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Zaliauskaite, 25-letnia Gabriele Andrasiuniene, dla której był to debiut na Maratonach Kresowych. Najszybsze z Polek Magadalena Gołębiewska (Bliska Team) i Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie I) zajęły odpowiednio 4 i 5 miejsca.

Zwycięzcą Półmaratonu liczącego 28,5 km został  Piotr Chrzanowski (Bliska Team). Drugie miejsce zajął Yahor Prasviryn (VELOGRODNO), puchar za trzeci stopień podium przypadł Julianowi Masłowskiemu (Kambet Team). Świetny wyścig pojechał Wiesław Grala (Augustowianka Team), który był czwartym zawodnikiem Open i pierwszym w kategorii M-5. Grala zachwycał formą w ubiegłym sezonie, o czym świadczy 3 miejsce Open w klasyfikacji generalnej 2016. W fantastycznej dyspozycji jest również 14-letni Michał Koszykowski (UKS Wygoda Bliska Team), który do Chrzanowskiego stracił co prawda 2,5 minuty, ale pozwoliło mu to zająć wysokie 7 miejsce Open i zwyciężyć w kategorii Młodzik.

O ile w Kellys Maraton był zdominowany przez zawodników z Litwy, to w Półmaratonie była sytuacja odwrotna. Na tym dystansie Polacy zajęli dziewięć miejsc w pierwszej dziesiątce Open. Najszybszym z Rosjan był młody zawodnik z Kaliningradu Vladislav Prokhorov (11 miejsce Open), 1 miejsce w kategorii Junior Młodszy. Zawodnicy tego dystansu walczyli o nagrody ufundowane przez firmę Helman Sport. Wśród trzydziestu czterech zgłoszonych pań zwyciężyła z dużą przewagą Karolina Mickeviciute Juodisiene z czasem 01:09:56. Druga była Ewelina Kamińska z AGR Podlasie I, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Citko, reprezentująca drużynę Bliska Team.

Najstarszym zawodnikiem wyścigu w Niemenczynie został ponownie 78-letni Jonas Vilunas z Inzynierii, w przeszłości biathlonista. Author Mini Maraton liczący 7,5km wygrał 10-letni Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team / SM Gaja). Drugie miejsce zajął przedstawiciel Niemenczyna Romuald Aleksandrow reprezentujący Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego. Kiryl Marchyk z Velogrodna (Białoruś)  uzupełnił podium.

Medalowe miejsca wśród Pań zdominowały 14-latki. Zawodniczki ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Zwyciężyła Kamila Jakubauskaite przed Wiktorią Romanovą. Puchar i nagrody rzeczowe za trzecie miejsce wywalczyła sokólszczanka Weronika Malewicz z SKK Sokół.

Rozegrany został również wyścig Mikro dla najmłodszych uczestników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerem. Każde dziecko otrzymało specjalnie wygrawerowany medal, dyplom, słodki upominek oraz dziecięce bidony, których fundatorem była firma Kellys. Przedstawiciele firmy Kellys ścigali się na dystansie Półmaraton. Zarówno dla Adama Jaremy, jak i Tomasza Czaplińskiego były to pierwsze starty w cyklu Maratony Kresowe.

Po dekoracji wśród wszystkich zawodników zostały rozlosowane  beczułki z miodem, ozdobionych grawerem z napisem „Maraton Kresowy Wilia” w Niemenczynie.

Najszybsze drużyny na poszczególnych dystansach tradycyjnie zostały obdarowane sękaczami, które przyjechały do Niemenczyna aż z Supraśla. Fundatorami tradycyjnie wypiekanych sękaczy była restauracja Prowincja. Łącznie udział w zawodach wzięło 25 drużyn. W Kellys Maratonie zwyciężyła drużyna SK S- Sportas, w Półmaratonie AGR Podlasie I, a w Author Mini Maratonie Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Po zawodach najmłodsi znakomicie bawili się w kresowej strefie animacji, która tym razem została niezwykle twórczo wsparta przez Alinę Lonską, studentkę Uniwersytetu w Wilnie, która gra w żeńskiej drużynie futbolowej.

Starsi bawili się na koncercie, który jest nieodłącznym elementem niemenczyńskich wyścigów. Tym razem do tańca porywał żywiołowy występ wokalistek z zespołu Lady Rock oraz Eleny Sartatavičiūtė, które zaśpiewały piosenki polskie i litewskie.

To duży sukces idei „Maratonów Kresowych” obywających się pod hasłem „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”, które zostało zapisane w trzech językach „Pasja – varžybos – дружба”. Kolarze z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji dzielą tę samą, piękną pasję rowerową i mogą się cieszyć możliwości jakie daje jednocząca się Europa i z nowych przyjaźni ponad granicami. W tym roku wyścig wzbudził zdecydowanie większe zainteresowanie wyścigiem przez zawodników z Litwy niż w latach poprzednich.

Do realizacji tej imprezy sportowej nie doszłoby bez zaangażowania Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny Niemenczynie, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.

28 maja zapraszamy do Knyszyna, na wyścig i na knysze :-). Więcej informacji na stronie www.maratonykresowe.pl .