Cztery pory roku podczas Maratonu Kresowego w Mielniku

HomeINFORMACJE PRASOWE

Poziom trudności podniosła również pogoda, która dostarczyła prawdziwej kwietniowej plecionki: było słońce, był deszcz, grad i opady śniegu. Dokładając do tego porywisty wiatr, zawodnicy na trasie mieli do czynienia z naprawdę wymagającymi warunkami. Na dystansie Kellys Maraton liczącym 66 km zwyciężył Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team), zwycięzca tej trasy z roku 2016 i 2015. Prawie 5 minut stracił do niego 20-letni Patryk Muśko (Musko Team), jako trzeci pod Górę Zamkową finiszował Paulius Natalevicius z Litwy. W pierwszej dziesiątce było 5 Polaków, 4 Litwinów i jeden przedstawiciel Białorusi.

Pięć Pań stanęło na starcie najdłuższego dystansu Kellys Maraton. Ukończyć wyścig w regulaminowym czasie udało się trzem. Zwyciężyła Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) z czasem 03:07:10. Był to 27 start Latozaite w Maratonach Kresowych i jej 25 zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Izabela Kłosowska, reprezentantka Grupy Szalonych Rowerzystów, jednej z najliczniejszych drużyn Maratonów Kresowych. Trzecią zawodniczką Kellys Maratonu została Ksenia Kasabutskaya z Bikenrolla. Podium było więc międzynarodowe. O tym, że na trasie panowały trudne warunki świadczy fakt, że prawie 1/3 zawodników najdłuższego dystansu nie ukończyła go.

Paweł Arciszewski (Renault Team) – 4 miejsce OPEN, 3 miejsce w kategorii M2: „Sam start będę wspominał jako jeden z najcięższych startów z Maratonów Kresowych – ze względu na padający śnieg (na szczęście nie przez cały czas), mocny wiatr który najczęściej nie pomagał (przez jakieś 3/4 trasy jechałem samotnie), podłoże grząskie, błoto na drugim okrążeniu na gliniastym podłożu oraz przede ostry spadek temperatury do wartości ujemnej… A i ten nowy fragment trasy pomiędzy 19km a 26km podniosło skale trudnosci trasy o jakies 0,5-1pkt.”

Marcin Pietrak (Jasienica Team) – 8 miejsce w kategorii M2 „Wymagająca trasa, wzorowa organizacja, super atmosfera.” Najszybszymi drużynami na dystansie Kellys Maraton były Sprint SBR Bank Team, przed Mistralem i Grupą Szalonych Rowerzystów. Półmaraton liczył 34 km. Z czasem 01:25:48 zwyciężył 18-letni Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok). 8 sekund zadecydowało, że 43 letni Michał Bojarczak znalazł się na 2 miejscu podium. Było to pierwsze podium w Open w historii 60 startów Bojarczaka w cyklu Maratony Kresowe. Trzecie miejsce należało do 16-latka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, Piotra Kryńskiego.

Michał Bojarczak Bliska Team – 2 miejsce OPEN, 1 miejsce w kategorii M4 „Od 8 km ucieczka z młodymi wyjadaczami. Trio Wygoda vs Volkswagen vs Bliska Team. Marzenia się spełniają:2 msc open i 1 kat..Panowie i Panie trenujcie sumiennie a wynik sam przyjdzie.” Najlepsze miejsce w historii startów na trasach Maratonów Kresowych odniosła również Jolanta Kulikowska. Zawodniczka MPS Bike Team zajęła 3 miejsce Open, ulegając jedynie tak znakomitym zawodniczkom jak Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski), oraz Katarzyna Citko (Bliska Team). Świetny wyścig pojechał również najstarszy zawodnik niedzielnej trasy Jonas Vilunas z Inzynierii, który zdobył jednocześnie trzecie miejsce w swojej kategorii M7. Drużynowo zwyciężył MTB Huragan Międzyrzec Podlaski, przed Bliską Team i drużyną z Velogrodna.

Bliska Team – drugie miejsce na dystansie Półmaraton: „Trasa piękna poprowadzona przez Puszczę Mielecką, malownicze odcinki brzegiem Bugu, na trasie znalazła się również rzeczka. Gratulujemy organizatorom za pięknie poprowadzoną trasę. Zwycięzcą Author Mini Maratonu został Dawid Żygieło z SKK Sokół. Wśród Pań najszybciej linię mety przekroczyła Patrycja Taudul z UKS Fenik Krynki. Najszybszymi drużynami na tym dystansie były SKK Sokół. Triathlon Club Siedlce oraz MPS Bike Team. Triathlon Siedlce Club – drugie miejsce na dystansie Author Mini Maraton: „Trasa zacna, a i pogoda też dała radę. Było wszystko: górki, wąwozy, błoto, deszcz, śnieg i słonce”.

Wyścig w Białymstoku odbył się przy dofinansowaniu Urzędu Miasta. Cykl Maratonów Kresowych uzyskał w tym sezonie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, Primacol oraz Decathlon Białystok.

Na kolejną odsłonę Maratonów Kresowych zapraszamy już 1 maja do Wasilkowa na wyścig „W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl